U prostorijama Centralne banke u Sarajevu 07. marta održana je prezentacija analize stanja u državnim preduzećima „Preduzeća u državnom vlasništvu u BiH: Rezultati i upravljanje" koju je pripremio stalni predstavnik MMF-a u BiH Francisko Parodi i ekonomistica Bobane Čegar.
- Državna preduzeća očigledno ne doprinose dovoljno ekonomiji. Kada dodate dug državnih preduzeća, javna zaduženost u BiH je 60 odsto, a o tome se ne govori često. Vi čujete podatak da je zaduženost 40 odsto BDP-a, ali se ne govori o još dodatnih 20 odsto dugova državnih preduzeća. Dalje, sektor je veoma veliki, čini deset odsto ekonomije. Samo u RS 37.500 ljudi radi u tim preduzećima. U njima se nalazi 30 odsto ukupne javne imovine. Da bi se svi ovi problemi mogli riješiti, potrebne su odlučne i bolne političke odluke. Mnogo je troškova, mnogo menadžerskih pozicija, a s obzirom na to da menadžere imenuju vlasti, ovo su preduzeća koja suštinski kontroliše vlada, kazao je Parodi.
Na panel diskusiji, koja je uslijedila nakon prezentacije, učestvovali su između ostalog, i predsjednik i direktor Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović i Mladen Pandurević, šef ureda Svjetske banke za Bosnu i Hercegovinu gospodina Emanuel Salinas Munoz i savjetnica premijera FBiH Aida Soko.
Prezentaciju možete pogledati
OVDJE.