Udruženje poslodavaca Federacije BiH
Tel. +387 33 552 460
Fax. +387 33 552 461

UPFBiH organizovalo okrugli sto "Minimalna plaća u FBiH"

UPFBiH organizovalo okrugli sto
Udruženje poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine, u saradnji sa Sarajevo School od Science and Technology, u okviru Projekta "Doprinos organizacija civilnog društva poboljšanju utjecaja poduzetništva na socio-ekonomski razvoj BiH" koji finansira Europska unija, organiziralo je okrugli sto "Minimalna plaća u FBiH".

„Uvijek nam je drago kada možemo dati doprinos u rješavanju aktuelnih ekonomskih pitanja. Nažalost, politika dominira ekonomijom, a trebalo bi biti obrnuto. Nerijetko smo svjedoci da političari odluke donose bez konsultacija sa privrednicima, strukom, sindikatima. Posljedice takvih odluka osjetimo svi", naglasio je predsjednik SSST-a prof.dr. Ejup  Ganić pozdravljajući učesnike okruglog stola.

O pravnim aspektima utvrđivanja minimalne plaće govorio je profesor na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Mostaru prof. dr. Ivo Rozić koji je naglasio da se prema međunarodnim standardima prilikom određivanja minimalne plaće u obzir treba uzeti šest kriterija.

"Ti kriteriji su potrebe radnika i njihovih obitelji, opća razina plaća u državi, troškovi života i njihove promjene, socijalno osiguranje, relativni životni standard drugih društvenih skupina i ekonomski faktori, uključujući zahtjeve privrednog razvoja, razine produktivnosti i razine zaposlenosti. U eventualnom budućem zakonskom reguliranju ove materije, nužno je uključivanje svih socijalnih partnera, i udruženja poslodavaca i sindikata. Eventualno donošenje Zakona o minimalnoj plaći bez prethodnih konsultacija i saglasnosti udruženja poslodavaca i sindikata bilo bi suprotno i duhu i tekstu Konvencije o određivanju minimalne plaće, broj 131", kazao je prof.dr. Rozić.

Prof. dr. Vjekoslav Domljan, rektor SSST naglasio je da u FBiH imamo potpuno deformirano tržište rada na kojem postoji značajan disparitet u odnosu plaća u javnom i realnom sektoru, pri čemu je odnos 2:1 u korist zaposlenih u javnom sektoru. Također je prisutan disparitet plaća po kantonima i djelatnostima.  

"Povećanje minimalne plaće bez uvažavanja svih neophodnih kriterija dovelo bi do značajnog poremećaja tržišta rada. Prostor za značajnije povećanje minimalne plaće postoji, a za njega je nužno smanjiti postojeća pretjerana opterećenja na plaće i značajno podići produktivnost", kazao je prof. dr. Domljan.

Mubera Brković, direktorica PricewaterhouseCoopers Tax and Advisory Sarajevo je učesnicima predstavila kalkulacije obračuna minimalne plaće i Pravilnik o izmjeni Pravilnika o načinu obračunavanja i uplate doprinosa koji je donio Ministarstvo finansija FBiH
 
"Pravilnik je nejasan, jer prema izračunu Ministarstva finansija FBiH najniža plaća nije 543 nego 570 KM, jer je na nju obračunat porez na dohodak. A obračun bi se zapravo trebao vršiti na neto minimalnu plaću prije poreza. Taj obračun je najjednostavniji", kazala je Brković.  

Na okruglom stolu je učestvovao i ministar razvoja, poduzetništva i obrta FBiH Amir Zukić, te više od 30 predstavnika poslodavaca, akademske zajednice, sindikata, obrtničkih komora, zastupnika i delegata Parlamenta FBiH i Federalnog zavoda za programiranje razvoja.