Udruženje poslodavaca Federacije BiH
Tel. +387 33 552 460
Fax. +387 33 552 461

Zajednički sastanak Vlade Srednjebosanskog kantona i UO Udruženja poslodavaca SBK

Zajednički sastanak Vlade Srednjebosanskog kantona i UO Udruženja poslodavaca SBK

Početkom marta 2018. godine održan je drugi sastnak Vlade Srednjebosanskog kantona i Upravnog odbora Udruženja poslodavaca SBK o aktuelnim temama koje se tiču uvjeta poslovanja pravnih subjekata, sa fokusom na realni sektor.

Članovi Upravnog odbora Udruženja poslodavaca SBK upoznali su ministre i predstavnike Vlade o problemima u privredi, nakon čega su doneseni zaključci:

  • Vlasnik firme Ocean Travnik Senid Gerin istakao je apsurdnost i brojnost parafiskalnih i fiskalnih nameta koji opterećuju privredu i dovode u neperspektivan položaj sve veći broj kompanija. Gerin je također istakao da previsoka izdvajanja za PIO, zdravstveno, porez na dobit i dohodak, guše privrednike. Zaključeno je da će Vlada SBK sačiniti spisak fiskalnih i parafiskalnih nameta za koje je nadležan Kanton i lokalne zajednice, te zatražiti smanjenje i ukidanje pojedinih parafiskalnih nameta. Vlada SBK je dala podršku Udruženju u inicijativi za smanjena nameta u nadležnosti FBiH ili BiH, te obećala da će, u skladu sa svojim ovlaštenjima, raditi na smanjenju istih.
  • Član UO i vlasnik kompanije Nobil Travnik Zoran Gazibarić ukazao je na problem neusklađenosti nastavnih planova i programa sa potrebama tržišta rada zbog čega kadrovi na evidencijama nezaposlenih ne mogu odgovoriti potrebama poslodavaca.. Na sastanku je rečeno da su već u toku izmjene nastavnih planova i programa, posebno u srednjim školama, a na čemu rade Udruženje poslodavaca SBK i Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i sporta SBK. Poslodavci će također uvesti i prakasu za proizvodna zanimanja u odgovarajučim kompanija.
  • Poslodavci su istakli problem odlaska strukovnih kadrova iz Bosne i Hercegovine. Ovaj problem je uzrokovan relativno niskim plaćama u ovom kantonu, a što je rezultat visokih davanja na plaću i sa plaće i ostalih opterećenja poslodavaca kao što su fiskalni i parafiskalni nameti, zbog čega poslodavci nisu mogućnosti povećati plaće. Rasterećenje privrede i stvaranje povoljnijeg poslovnog ambijenta treba biti prioritet, te će, zaključeno je, svi akteri u ovom procesu dati svoj maksimalni doprinos.
  • Predsjednik Udruženja i vlasnik kompanije Promo Donji Vakuf Kemal Čolak istakao je problem nedostatak sirovine (trupaca) za drvoprerađivačke kapacitete, kao i problem nepostojanja kontinuiteta u snabdijevanju,  neopravdan izvoz trupaca, rezane građe, nepostojanje FSC certifikata u JP Srednjobosanske šume, kao i nepostojanje Zakona o šumama na nivou FBiH. Ukoliko Vlada FBiH ne donese zakon na federalnom nivou u skorijem periodu, Vlada SBK će do polovine ove godine napraviti Kriterij za raspodjelu sirovine sa prioritetima snbdijevanja finalnih proizvođača i namještajaca, te onih sa većim brojem zaposlenih. Zastupnici SBK u Parlamentu FBiH će dati podršku usvajanju Zakona o šumamam FBiH, zaključeno je.
  • Istaknuta je potreba za povećanjem ažurnosti sudova u rješavanju privrednih sporova, a posebno pitanje uknježivanja imovine sa državnog vlasništva iz statusa korištenja u status vlasništva. Iz Vlade je rečeno da su već odobrena sredstva za prijem novih pravnika, što će ubrzati rad sudova.
  • Jedan od većih problema poslodavaca je i iskorištavanje instituta bolovanja. Vlasnik kompanije EZ Busovača Salem Ekmeščić smatra da je period od 42 dana u kojem poslodavac snosi troškove bolovanja predug, te da Udruženje poslodavaca SBK mora imati svog predstavnika u Upravnom odboru Fonda zdravstvene zaštite SBK. Ministarstvo zdravstva i socijalne politike će uz okviru svoje nadležnosti učiniti napore kako bi se smanjilo bolovanje, a u Upravni odbor Fonda zdravstvenog osiguranja će UP SBK predložiti svoja dva kandidata za članove istog.
  • Poslodavci su kazali da je potrebno da lokalne zajednice normativno urede poslovne zone. Ministar privrede Sedžad Milanović preporučit će načelnicima općinda da poslovne zone urede prema savremenim uvjetima koji će obezbijediti racionalnije i efikasnije upravranje.

Zaključeno je da će se za dva mjeseca održati sastanak u istom sastavu i analizirati realizacija dogovorenog, te da će to biti praksa svakih dva mjeseca.