Vladi FBiH omogućeno da ograniči rast cijena električne energije
Na inicijativu UPFBiH, zastupnici Zastupničkog doma Parlamenta FBiH su na sjednici održnoj 21.12.2021. godine, sa 74 glasa za, bez glasova protiv i jednim suzdržanim usvojili su dopune Zakona o električnoj energiji Federacije kojim se omogućava Vladi Federacije da ograniči rast cijena električne energije.
Ranije je Udruženje poslodavaca FBiH uputilo predsjedavajućem Zastupničkog doma Parlamenta FBiH Mirsadu Zaimoviću i svim zastupnicima inicijativu za hitno donošenje zaključka kojim će naložiti Vladi FBiH da donese odgovarajuće odluke kojima će ograničiti rast cijena električne energije za privredna društva.
"Nalaže se Vladi FBiH da u cilju zaštite industrijske proizvodnje u FBiH, očuvanja radnih mjesta i konkuretnosti privrednih društava iz FBiH, te u cilju sprečavanja daljih poremećaja u lancu snabdijevanja građana u FBiH hitno poduzme sve neophodne mjere i da putem upravljačkih odbora u javnim elektroprivrednim preduzećima u FBiH donese odgovarajuće odluke kojima će se ograničiti rast cijena električne energije za privredna društva koja se ne snabdijevaju u okviru univerzalne usluge", prijedlog je zaključka kojeg je dostavilo UPFBiH predsjedavajućem i zastupnicima ovog doma Parlamenta FBiH.
Na sjednici ZD obratio se predsjednik UPFBiH Adnan Smailbegović koji je poručio da svako povećanje cijene električne energije za privredu više od 20 posto, privreda ne bi mogla podnijeti.
"Ovolika povećanja cijena električne energije u FBiH poslodavci ne mogu podnijeti, mnogi će morati zatvoriti pogone i ugasiti radna mjesta, a neki će morati smanjiti plaće radnicima i preseliti svoje pogone u inostranstvo ili RS. Većina poslodavaca će morati ugraditi ova povećanja u konačnu cijenu proizvoda i usluga, tako da će teret povećanja najviše, nažalost, snositi građani. Ovo će rezultirati povećanom inflacijom, nižim standardom građana, smanjenjem izvoza i investicija, odnosno smanjenje priliva u budžetske i vanbudžetske fondove. Razumijemo da se elektroprivrede moraju pridržavati određenih pravila prilikom formiranja cijena, razumijemo i podržavamo rješenje statusa rudnika i rudara, ali je činjenica da privreda posljednjih godina trpi udare i posljedice neracionalnih zakonskih rješenja i odluka i ukoliko se ne zaustavi udar na privredu, trend odlaska mladih će se nastaviti i povećati" ističe Smailbegović.
Usvojena rješenja ne mogu stupiti na snagu dok ne odobri i Dom naroda Parlamenta FBiH.
"Dodaje se član 16.a koji kaže da u vremenu poremećaja na tržištu kao što ga imamo danas, većim od 50 posto u odnosu na našu cijenu, daje se mogućnost da Vlada Federacije donesu odluku kojom će limitirati porast te cijene. Dakle, u ovom trenutku nemamo zakonskog osnova da limitiramo cijenu na slobodnom tržištu ili na tržinom modelu snadbijevanja kupaca električnom energijom Nadam se da će biti zakazana hitna sjednica Doma naroda i na njoj biti usvojena korekcija jednog člana Zakona o električnoj energiji. Onda bi se stekli uslovi da Vlada Federacije, na prvoj sjednici nakon usvajanja u Domu naroda, pripremi materijal i predloži prihvatljvo povećanje električne energije kada govorimo o tržišnom modelu snabdijevanja", kazao je federalni ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić.