Na jučerašnjoj sjednici (11.10.2016.) Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritoriju Federacije BiH delegacija Vlade FBiH nije pristala na zahtjev Udruženja poslodavaca FBiH i Saveza samostalnih sindikata BiH o prolongiranju Pravilnika koji definiše oporezivanje toplog obroka za iznos veći od 8,5 posto i regresa većeg od 50 posto prosječne plaće u FBiH do kraja godine.
Poslodavci i Sindikat su tražili prolongiranje ovog pravilnika, kako bi se u međuvremenu usvojile izmjene i dopune zakona o porezu na dohodak i doprinose, što bi izazvalo neutralni porezni efekat.
„Još uvijek nemamo prijedlog ovih zakona. Zahtjevali smo prolongiranje jer će ovo oporezivanje povećati troškove, a smanjiti šansu za novo zapošljavanje, te smanjiti dobit i investicioni potencijal kompanija. Već se bilježi povećana naplata direktnih poreza za period januar-septembar. U tom periodu, dok se još uvijek nije oporezivao topli obrok i regres, primjetno je povećanje naplate poreza na dohodak za 33 posto. Ovo je sasvim dovoljan argument da nema potrebe neprolongirati primjenu ovog pravilnika", ističe Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.
Međutim, ministrica finansija FBiH Jelka Milićević rekla je da je pravilnik o oporezivanju toplog obroka i regresa vezan za izmijenjenu odredbu o visini toplog obroka u Općem kolektivnom ugovoru, koji bi onda morali staviti van snage dok ne budu usvojene izmjene i dopune Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima.
„Prolongiranje primjene pravilnika za još tri mjeseca ne znači ništa nijednoj strani, a predstavljalo bi kapitulaciju Vlade jer više nijedan zakon ne bi mogli uputiti u parlament, jer bi uvijek neko bio protiv. Ja u ovom trenutku uime Vlade moram reći da nisam spremna predložiti prolongiranje, a ako je neko drugi spreman mora preuzeti odgovornost", istakla je Milićević.
Suprotno tome, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Ismet Bajramović ističe da Opći kolektivni ugovor nema veze sa oporezivanjem toplog obroka, a da primjena Pravilnika ide na štetu i radnika i poslodavaca.
Vlada FBiH će ubrzati izradu izmijena i dopuna Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima, te bi oni trebali uskoro biti upućeni u parlementarnu proceduru, kaže Fadil Novalić, premijer Vlade FBiH.
Ekonomsko socijalno vijeće FBiH razmatralo je Prednacrt zakona o stečaju i Prijedlog zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.
„Radi se o novom Zakonu o stečaju koji treba usaglasiti sa međunarodnim standardima. Zakon predviđa uvođenje predstečajnog postupka, a svi socijalni parneri saglasni su sa izmjena, te su konstatovali da izrada zakona ide u pravom smjeru", kazao je Vesko Drljača, ministar rada i socijalne politike FBiH.