Udruženje poslodavaca Federacije BiH
Tel. +387 33 552 460
Fax. +387 33 552 461

UPFBiH prezentiralo „Okvirne smjernice za implementaciju Vodećih načela o poslovanju i ljudskim pravima UN-a“

UPFBiH prezentiralo „Okvirne smjernice za implementaciju Vodećih načela o poslovanju i ljudskim pravima UN-a“
U cilju osiguranja poštivanja ljudskih prava u privrednom sektoru, Institut za razvoj mladih KULT u saradnji sa Udruženjem poslodavaca FBiH, uz finansijsku podršku Europske unije,  krenuli su tokom 2019. godine u realizaciju zajedničkog Projekta „Poboljšanje ljudskih prava u bh. privrednom sektoru". Kao jedna od aktivnosti u okviru projekta pripremljen je dokument „Okvirne smjernice za implementaciju Vodećih načela o poslovanju i ljudskim pravima UN-a".

Sekretar Udruženja poslodavaca FBiH Mersiha Jusić je na sastanku (18.06.2021.) zastupnicima Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, zastupnicima Skupštine Kantona Sarajevo i Federalne uprave za inspekcijske poslove prezentovala "Okvirne smjernice za implementaciju Vodećih načela o poslovanju i ljudskim pravima UN-a".

Dokument daje smjernice o načinima implementacije ljudskih prava u poslovanju kroz koji BiH navodi da će poštivati međunarodne propise i time ići ka unaprjeđenju postojećih pozitivnih zakona koji će imati za cilj poštivanje ljudskih prava u poslovanju.

Dokument Okvirne smjernice BiH za implementaciju UN vodećih načela o poslovanju i ljudskim pravima 2021.-2025 je pripremljen na osnovu Vodećih načela o poslovanju i ljudskim pravima Ujedinjenih naroda koje se sastoji od 31 načela za provedbu Okvira Ujedinjenih naroda za zaštitu, poštovanje i pravnu pomoć povezanu s pitanjima ljudskih prava u poslovnom sektoru.

Dokument daje smjernice za poboljšanje ljudskih prava u okviru tri stuba:

    I stub: Dužnost nadležnih vlasti da zaštite ljudska prava.
    II stub: Obaveza poslovnog sektora da poštuje ljudska prava
    III stub: Pristup pravnim lijekovima za žrtve povrede ljudskih prava povezane s poslovnim sektorom

Usvajanje Okvirnih smjernica za implementaciju UN Vodećih načela o poslovanju i ljudskim pravima označava spremnost BiH da unaprijedi zaštitu ljudskih prava u poslovanju.

Zemlje Europske unije su ohrabrene od strane Europske komisije da razviju smjernice za implementaciju UN Vodećih načela. Budući da BiH teži euroatlantskim integracijama, razvoj Okvirnih smjernica za implementaciju UN vodećih načela o poslovanju i ljudskim pravima je pozitivan korak ka euroatlantskim integracijama.

UN Vodeća načela su međunarodno prihvaćeni okvir za jačanje standarda i prakse u vezi s poslovnim i ljudskim pravima i navode da se od svih država očekuje da osiguraju zaštitu i poštivanje ljudskih prava u njihovoj ulozi kreiranja poslovnog ambijenta. Članom II Ustava BiH se definira da BiH, entiteti i Brčko Distrikt Bosne i Hercegovine osiguravaju najviši nivo međunarodno priznatih ljudskih prava i temeljnih sloboda. Poštivanje pozitivnih međunarodnih propisa vezanih za zaštitu ljudskih prava, pa tako i ljudskih prava u poslovanju, je u vezi s osiguranjem međunarodno priznatih ljudskih prava i temeljnih sloboda, te činom usvajanja dokumenta za implementaciju tih propisa, poboljšava se poštivanje člana II Ustava BiH u skladu sa svim zakonskim aktima na svim nivoima vlasti u BiH.

Prilikom prezentacije naglašeno je da su Okvirne smjernice prošle E-konsultacije koje su trajale 15 dana, te da su upućene prema Uredu za zakonodavstvo BiH. U narednom periodu ukoliko budu odobrene od strane Ureda za zakonodavstvo BiH, Okvirne smjernice bi trebale biti upućene prema Vijeću ministara BiH na usvajanje.

Učesnici sastanka iskazali su podršku inicijativi "Poboljšanje ljudskih prava u privrednom sektoru u BiH", te su jednoglasno zaključili da će u okviru svojih nadležnosti učiniti sve napore u cilju usvajanja Okvirnih smjernica od strane nadležnih institucija.

Sastanak je održan u okviru inicijative „Poboljšanje ljudskih prava u privrednom sektoru u BiH" koja je pokrenuta 2019. godine od strane Instituta za razvoj mladih KULT u partnerstvu sa Udruženjem poslodavaca FBiH, a uz finasijsku podršku Europske unije.