U organizaciji West-East Forum for Ethics and Compliance i Američke trgovačke komore u BiH 24. maja 2018. godine je u hotelu Holiday u Sarajevu održan Balkan Compliance & Ethics Forum na kojem je razmatran značaj sprovedbe međunarodnih standarda poslovanja u BiH i zemljama regiona.
Kompanije učesnice Foruma imale su mogućnost steći znanje o međunarodnim standardima, što je bitno zbog sve češćeg izricanja sankcija od Svjetske banke, Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i ostalih finansijskih institucija.
Predsjednik WEFEC-a Bojan Bajić je pojasnio da ovaj forum primarno posjećuju kompanije koje imaju standarde poslovnog integriteta u svojoj poslovnoj praksi, što znači da posjeduju mehanizme i posvećenost kako ne bi bile uključene u zabranjene poslovne prakse kao što su korupcija, prevara, narušavanje konkurentskih pravila, prinuda i opstrukcija.
"Na tome se zasniva standard poslovnog kvaliteta i mi godinama radimo s kompanijama koje posluju na taj način", istakao je.
Napomenuo je da je novina od ove godine to da EBRD i Svjetska banka izriču sankcije bh. kompanijama koje ne poštuju međunarodna pravila.
Neka kompanija možda neće imati nikakav sudski proces koji se vodi protiv nje, kaže Bajić, ali može imati sankciju koju je uvela Svjetska banka, što znači da naredne četiri godine neće moći izlaziti na bilo koji tender u BiH gdje postoji pet posto sredstava te banke.
"Bh. privrednici se trebaju prilagoditi toj realnosti", naglasio je Bajić koji smatra da polako dolazi kraj poslovnim praksama prisutnim na zapadnom Balkanu, i to ne zbog nečije poslovne etike, već isključivo zbog sankcija i pritiska međunarodnih instanci.
Također je napomenuo da BiH još uvijek nije članica Evropske unije (EU) te da taj proces teče sporo, ali da će se desiti da će se privreda, koja se već veže sa EU, morati prilagoditi međunarodnim standardima jer se bez toga neće moći poslovati.
Naveo je i jedan od zaključaka sa održanih panela, a to je da će se kompanije koje posluju po standardima poslovnog integriteta morati okupiti u određene organizacije da bi se jasno diferenciralo koje kompanije poštuju transparentnost poslovanja i izbjegavaju zabranjene poslovne prakse, a koje ne.
Na forumu je, između ostalog, ukazano na to da zbog neusklađenosti inostrane kompanije izbjegavaju saradnju sa domaćim privrednim subjektima te da korporativna usklađenost s međunarodno usvojenim pravilima bh. kompanijama donosi konkurentsku prednost u poslovanju.