U prostorijama Udruženja poslodavaca FBiH 18. oktobra 2017. godine održan je sastanak vezano za nepostojanje zakonskih i podzakonskih akata na nivou Federacije BiH kojim se na jasan način uređuje pitanje deklarisanja kozmetičkih proizvoda i navođenje rokova trajanja.
Izuzev predstavnika Udruženja, sastanku su prisustvovali predstavnici dm-a, Binga, Ataca i Mepasa, te glavni entitetski zdravstveni inspektori i predstavnici Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH i Ministarstva zdravstva FBiH.
Osnovni problem je neusklađenost entitetskih zakonskih i podzakonskih akata. Naime, u Federaciji BiH još uvijek su na snazi Zakon o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini i Zakon o zdravstvenoj ispravnosti životnih namirnica i predmeta opće upotrebe koji su preuzeti iz zakonodavstva SFRJ, a u Republici Srpskoj su Zakon o zaštiti potrošača u RS-u, Zakon o predmetima opšte upotrebe i Pravilnik o bezbjednosti predmeta široke potrošnje usklađeni sa Uredbom 1223/2009 Europskog parlamenta i Vijeća Europe o kozmetičkim proizvodima, koji na jasan način definišu pitanje navođenja rokova trajanja na proizvodima.
Neusklađenost propisa primorala je poslodavce da proizvode u dva entiteta deklarišu različito, jer način na koji se deklarišu proizvodi u FBiH nije prihvaćen od strane inspekcijskih organa na području RS-a i obratno, a zbog čega se kompanije susreću sa velikim problemima i gubicima.
Neke od kompanija su vodile i sudske sporove zbog različitog tumačenja zakonskih propisa, što iziskuje dodatne sudske troškove.
Neophodno je pristupiti donošenju akata na nivou Federacije BiH, istakli su predstavnici nadležnih institucija, kako bi se onemogućilo proizvoljno tumačenje.
Udruženje poslodavaca FBiH će na narednoj sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH delegirati ovo pitanje, te će zatražiti od Vlade FBiH donošenje uredbe koja bi riješila problem deklarisanja proizvoda i isticanja roka trajanja, a koja bi bila na snazi do donošenja novog zakona.