Reagovanje na tekst objavljen ZURNAL.INFO pod nazivom "POSLODAVCI SIROMAŠNIJI OD RADNIKA: Bez obzira na stotine miliona KM dobiti, zaposlenima pomoć u ratama"
Udruženje poslodavaca FBiH uputilo je online magazinu Žurnal.info reagovanje na tekst "POSLODAVCI SIROMAŠNIJI OD RADNIKA: Bez obzira na stotine miliona KM dobiti, zaposlenima pomoć u ratama". Tekst potpisuje novinarka Azra Omerović, a objavljen je 13.07.2022. godine.
U skladu sa odredbama članova 7. i 10. Kodeksa za štampu i online medije BiH tekst će biti objavljen u spomenutom online magazinu. Reagovanje UPFBiH prenosimo u cjelosti:
U cilju tačnog informiranja javnosti dozvolite da vas upoznamo sa tačnim informacijama:
Na sjednici Upravnog odbora Udruženja poslodavaca FBiH nije se odlučivalo o isplati novčane pomoći radnicima, nego je analizirana Uredba o programu pomoći kategorijama stanovništva koje su posebno pogođene inflacijom koju je donijela Vlada FBiH. U daljem tekstu informirat ćemo vas o našim dilemama.
Napravili ste faktografske greške o broju i sastavu Upravnog odbora UPFBiH te vam dostavljamo link na kojemu možete naći informacije o članovima našeg UO http://upfbih.ba/organi-udruzenja.
Na sjednici UO UPFBiH niko nije spominjao iznos od 100 KM, koji vaša novinarka navodi u tekstu. Štaviše, niko od prisutnih na sjednici nije rekao da neće isplatiti pomoć svojim radnicima.
Uredba koju je donijela Vlada FBiH, prema Sporazumu o osnivanju Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritoriju FBiH, nije mogla biti usvojena bez prethodno provedenih konsultacija socijalnih partnera na sjednici ESV za teritoriju FBiH. Zato je upitna njena pravna valjanost.
Vlada FBiH nema ustavnu nadležnost da uredbom rješava ovu problematiku. Pogotovo nema ustavno ovlaštenje da uredbom derogira odredbe zakona.
Prema članu 11. Zakona o porezu na dohodak FBiH, pomoć koju poslodavac isplaćuje radniku ima karakter plaće i podliježe svim pripadajućim porezima i doprinosima. Osim pomoći koja je previđena članom 14. Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dohodak FBiH. A navedenim članom ova vrsta pomoći nije izuzeta iz osnovice za plaćanje poreza i doprinosa. Članom 9. Zakona o doprinosima FBiH predviđeno je da se doprinosi plaćaju na sve isplate koje su predviđene članom 14. Zakona o porezu na dohodak FBiH. To za posljedicu ima sljedeće: poslodavac će isplatiti bruto iznos od 1.080 KM, od kojih će Vlada FBiH uzeti 42,5 posto poreza i doprinosa. Mi želimo da svih 1.080 KM dobije radnik. I zato smo Ministarstvu finansija/financija FBiH predložili da izmijeni član 14. Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dohodak FBiH.
Pošto vaša novinarka u tekstu spominje naše prijedloge za regulisanje ove materije, a nije ih navela, dozvolite da vas upoznamo sa njima.
Prvi prijedlog je bio da se plaća svim radnicima poveća 200 KM u narednih osam mjeseci i da taj iznos povećanja plaće ne bude obuhvaćen plaćanjem poreza i doprinosa. Prema tom prijedlogu radnici bi dobili 600 KM više od iznosa koji je Vlada FBiH usvojila.
Ukoliko taj prijedlog ne bi prošao na Parlamentu FBiH, predložili smo da se izmijeni član 14. Pravilnika o primjeni Zakona o porezu za dohodak FBiH na način da se u narednih osam mjeseci ne oporezuje naknada za isplaćeni topli obrok u iznosu od dva posto dnevno. Na taj način bi radnici dobili 220 do 250 KM mjesečno više pa taj iznos pomnožite sa osam mjeseci i vidjet ćete koliko je to povoljnije za radnike od postojećeg rješenja.
Napominjemo da UPFBiH ima više od 20.000 članica od kojih je više od 90 posto mikro, malih preduzeća i obrta kojima treba olakšati mogućnost isplate pomoći radnicima u što većem iznosu.
Vaša novinarka u svome tekstu miješa pojmove poslovnih rezultata, dobiti i gubitka sa likvidnošću. Ako imate dobit od milion KM to ne znači da imate milion KM novca u gotovini kojim možete slobodno raspolagati. Zato je naš prijedlog da poslodavac donese odluku o jednokratnoj pomoći koju može isplatiti u više rata u skladu sa njegovom likvidnošću.
Također bismo voljeli dobiti tumačenje da li će se ova isplata smatrati poreski nepriznatim rashodom, jer u slučaju da se ne smatra poreski nepriznatim rashodom, na isplaćeni iznos će se platiti još deset posto poreza na dobit.
Kao što vidite Uredba Vlade FBiH je vrlo upitna i izaziva velike probleme u realizaciji i to je razlog zašto želimo u komunikaciji sa Vladom FBiH doći do najboljih rješenja u korist radnika.
To što u tekstu vaše novinarke podržavate Vladu FBiH i njene odluke upitne zakonitosti, imate pravo na to i mi nemamo problem da vi to radite, jer na to imate pravo.
Nemamo problem ni sa tim da ne vjerujete Udruženju poslodavaca FBiH i poslodavcima općenito, ali teško možemo prihvatiti činjenicu da niste razgovarali ni sa jednim predstavnikom UPFBiH i dobili naša obrazloženja. UPFBiH je vrlo otvoren za saradnju sa medijima, naš rad je vrlo transparentan i namjeravamo tako raditi i dalje.
U nadi da ćete objaviti naše reagiranje u vašem cijenjenom online magazinu Žurnal, srdačan pozdrav.
Srdačan pozdrav,