Udruženje poslodavaca Federacije BiH
Tel. +387 33 552 460
Fax. +387 33 552 461

Primjedbe UPFBiH na Prjedlog uredbe o proizvodima koji poslije upotrebe postaju posebne kategorije otpada i kriterijima za obračun i način plaćanja naknada

Primjedbe UPFBiH na Prjedlog uredbe o proizvodima koji poslije upotrebe postaju posebne kategorije otpada i kriterijima za obračun i način plaćanja naknada
Udruženje poslodavaca u FBiH dostavilo je Ministarstvu okoliša i turizma FBiH primjedbe na Uredbu o proizvodima koji poslije upotrebe postaju posebne kategorije otpada i kriterijima za obračun i način plaćanja naknada.

Udruženje poslodavaca u FBiH podržava donošenje Uredbe, međutim smatra da je tekst Uredbe potrebno poboljšati i uskladiti sa Zakonom o upravljanju otpadom i EU direktivama.

Konkretne primjedbe Udruženja odnosno se na:
1) Uredbom je potrebno dati mogućnost zainteresovanoj privredi da po "principu produžene odgovornosti proizvođača” osnuje svog operatera sistema. Dakle, Uredba treba definisati mogućnost „proširene odgovornosti proizvođača". Mogućnost da pravno lice tj. zakonski obaveznici proizvođači, uvoznici i distributeri guma, baterija, akumulatora osnuju svog operatera sistema preko kojeg ispunjavaju zakonske obaveze, je dobra praksa u zemljama EU koja se pokazala najefikasnijom i troškovno najracionalnijom. Uspostavljanje operatera sistema rezultirat će poslovanje po najnižim održivim troškovima i najveće benefite za okoliš. Gotovo sve zemlje EU imaju ovakav princip zbrinjavanja otpada ili princip slobodnog tržišta. Pokazalo se da su to zemlje koje su najuspješnije u zbrinjavanja otpada jer je omogućena konkurencija koja je smanjila cijenu. Na ovaj način utvrđuje se mogućnost da obaveznik sam odluči da li će zbrinjavanje otpada vršiti putem operatora sistema ili putem Fonda. Shodno tome on sam bira da li naknadu plaća operateru ili fondu. Uspostavljanjem principa proširene odgovornosti proizvođača zbrinjavanje otpada će imati najveće benefite za okoliš po najnižim cijenama što je u interesu društvene zajednici a istovremeno i cilj Direktiva EU.

2) Obaveznici plaćanja naknada trebaju biti proizvođači ili uvoznici
Prema Prijedlogu Uredbe obaveznici plaćanja naknade su: proizvođači, uvoznici i distributeri guma od motornih vozila, odnosno vozila čiji su sastavni dio gume, guma koje se uvoze za potrebe protektiranja i reparacije, akumulatora i baterija, mineralnog ili sintetičkog ulja i maziva te motornih vozila.
Nepotrebno je da naknadu plaćaju distributeri jer će je platiti uvoznici ili proizvođači. Na ovaj način postići će se bolja kontrola i naplata. Predloženo rješenje nije u skladu sa Direktivom EU 2018/851 o izmjeni Direktive 2008/98/EZ. Također predloženo rješenje ne poznaju zakonodavstva zemalja u okruženju kao ni prijedlog Nacrta zakona o upravljanju otpadom u RS. Tako npr. prema navedenom Nacrtu u RS u skladu sa direktivama EU naknade će plaćati proizvođač ili uvoznik, a ne kao što je predloženo u FBiH proizvođač, uvoznik i distributer. Shodno navedenom obaveznik naknade treba biti proizvođač ili uvoznik.

3) Predložene visine naknada koju plaćaju obaveznici su previsoke
Predložene visine naknada su previsoke i znatno su veće u odnosu na zemlje u okruženju a posebno u odnosu na Hrvatsku koja je članica EU i koja je svoje zakonodavstvo uskladila sa propisima EU. Bitno je napomenuti da prilikom utvrđivanja cijena mora se voditi računa da se naknada plaća u svrhu pokrivanja troškova zbrinjavanja otpada, te da visinu naknada treba utvrditi na osnovu racionalnih troškova za zbrinjavanje otpada. Tako npr. u Sloveniji je propisano da je proizvođač o svom trošku dužan osigurati prikupljanje posebnog otpada od krajnjih korisnika. Uporedno pravna analiza zemalja u okruženju i zemalja EU pokazuje da su predložene naknade u FBiH veće za deset do 15 posto u odnosu na zemlje u regionu i EU. Kada je u pitanju Republika Srpska moramo naglasiti da u RS trenutno ne postoji naknada za ovu kategoriju otpada, ali da će ova materija biti regulisana zakonom. Prema Nacrtu izmjena i dopuna Zakona o upravljanju otpadom koji je u procedure donošenja, jedna od novina je uvođenje naknade za upravljanje posebnim kategorijama otpada. Ono što je karakteristično da će u skladu sa direktivama EU naknade plaćati proizvođač ili uvoznik a ne kao što je predloženo u FBiH proizvođač, uvoznik i distributer. UPFBiH predlaže da se na bazi argumenata i analize predloži visina naknada koja će biti proporcionalna usluzi koja se dobiva odnosno pokrivanju troškova sakupljanja i obrade posebnog otpada zbog čega se naknada i plaća.

Shodno navedenom Udruženje poslodavaca FBiH je predložilo da se Uredba u predloženom tekstu ne usvaja te da se prilikom izrade konačnog teksta uzmu u obzir primjedbe Udruženja te razmotre dobre prakse zemalja Europske Unije.