Direktor Udruženja poslodavaca FBiH Mladen Pandurević je 19. januara 2018. godine održao pres-konferenciju na temu socijalnog dijaloga i kolektivnog pregovaranja.
Pandurević je pozvao sindikate da u dobroj vjeri i partnerskom odnosu pristupe pregovaranju i potpisivanju granskih kolektivnih ugovora.
Istakao je da je u pregovore potrebno ući sa željom da oni budu uspješno okončani i odreći se maksimalističkih zahtjeva.
- Kolektivnim ugovorima su propisana minimalna garantovana prava, što ne znači da će takva biti u praksi i nigdje gdje je potpisan Granski kolektivni ugovor nisu u primjeni minimalna prava - rekao je Pandurević.
Naglasio je da poziv koji je upućen sindikatima ne treba shvatiti kao prozivanje bilo koga niti za zastoj treba tražiti krivce već samo stimulatvno djelovati da socijalni dijalog bude nastavljen.
Naveo je da je Upravni odbor Udruženja poslodavaca FBiH jednoglasno zaključio da se:
- preporučuje grupacijama da se odmah pristupi pregovorima za zaključivanje granskih kolektivnih ugovora i produženje važenja postojećih
U proteklom periodu Udruženje poslovaca FBiH je potpisalo pet granskih kolektivnih ugovora, kojima je potrebno produžiti važenje. Iako je Udruženje poslodavaca pokazalo spremnost za potpisivanje i ostalih kolektivnih ugovora, zbog nepostojanja reprezentativnih sindikata za određene grane, oni ipak nisu potpisani.
- Pokretanje inicijativa za potpisivanje preostlih granskih kolektivnih ugovora
Shvatajući važnost kolektivnog pregovaranja za oba socijalna partnera, koje omogućuje potrebnu fleksibilnost, Udruženje poslodavaca FBiH će inicirati potpisivanje kolektivnih ugovora za djelatnosti za koje još uvijek kolektivni ugovori nisu potpisani, a sa ciljem da u narednom periodu potpiše najmanje 10-12 granskih kolektivnih ugovora.
-Potpisivanje granskih kolektivnih ugovorima, pa čak i u onim djelatnostima u kojima nema reprezentativnih sindikata
Udruženje poslodavaca FBiH učinit će sve napore kako bi se pristupilo pregovaranju i potpisivanju granskih kolektivnih ugovorima, pa čak i u onim djelatnostima u kojima nema reprezentativnih sindikata.
- Rukovodstvo UPFBiH će održati sastanke sa pregovaračkim timovima i rukovodstvima grupacija poslodavaca i sindikata koje za to iskažu potrebu.
Shodno navedenom, Udruženje je imenovalo pregovaračke timove za vođenje pregovora i zaključivanje granskih kolektivnih ugovora za određene djelatnosti i na taj način izrazilo spremnost za otpočinjanje pregovora, te pozivamo sindikate da poduzmu sve aktivnosti u cilju pregovaranja i potpisivanja granskih kolektivnih ugovora.
Prednosti potpisivanja kolektivnih ugovora ogledaju se u slijedećem:
1. Uslovi rada se regulišu na osnovu kompromisa socijalnih partnera;
2. Osiguranje socijalnog mira;
3. Izjednačavanje uslova rada za sve radnike u djelatnostima;
4. Suzbijanje nelojalne konkurencije među poslodavcima;
5. Lakše prilagođavanje trenutnoj ekonomskoj situaciji;
6. Dogovorena rješenja su provodiva u praksi.
U svim razvijenim zemljama svijeta postoji socijalni dijalog. Nažalost, takvog dijaloga kod nas nema, pa shodno tome Udruženje poslodavaca FBiH pokušava da pokrene isti.
- Svjedoci smo da kompletno naše društvo nalazi se u jednoj poprilično jakoj blokadi u svim sektorima, kako u političkim, tako i u svim drugim. Takva situacija Udruženju poslodavaca ne odgovara. Poslodavcima odgovara stanje stabilnosti, mira, dogovora, jasnih pravila igre i želimo da još jednom sve aktere pozovemo na dijalog, kazao Pandurević.
Govoreći o socijalnom dijalogu, Pandurević je istakao kako je došlo do zastoja u radu Ekonomsko-socijalnog vijeća.
- Više od tri mjeseca nije se održala sjednica ESV-a, iako je nekoliko puta zakazana, pa otkazana. Došlo je do zastoja u ekonomskom pregovaranju, odnosno o pregovaranju za potpisivanje kolektivnih ugovora, kazao je Pandurević, ističući bilateralne razgovore između poslodavaca i Vlade, te poslodavaca i sindikata, kao stvar koja trenutno koliko-toliko funkcioniše.