Poslodavci sa rezidentnim predstavnikom MMF-a o efektima pandemije na privredu
Ekonomska situacija, efekti pandemije na privredu i garantni fond FBiH bili su tema sastanka predstavnika Udruženja poslodavca FBiH i rezidentnog predstavnika MMF-a u BiH Andrewa Jewella. Sastanku su prisustvovali predsjednik i direktor UPFBiH Adnan Smailbegović i Mladen Pandurević, članovi UO Snježana Koepruner i Safudin Čengić te član delegacije poslodavaca u ESV-u FBiH Edin Ibrahimpašić, a održan je na inicijativu rezidentnog predstavnika MMF-a.
Rezidentnog predstavnika je najprije zanimala procjena poslodavaca o dubini trenutne krize. Predsjednik UPFBiH Adnan Smailbegović kazao je da je evidentno da su određeni sektori teško pogođeni, te da će biti potrebno više vremena za njihovu restauraciju, ali da su kompanije izvozno orijentirane uglavnom dobro podnijele teret krize. Direktor UPFBiH Mladen Pandurević istakao je da na nacionalnom nivou nije bila niti jedna mjera za pomoć privredi, a da su mjere Vlade FBiH i nižih nivoa vlasti loše dizajnirane, zakašnjele, nedovoljne i loše targetirane. Podsjetio je da je UPFBiH dostavilo set mjera za pomoć privredi, a koje podrazumijevaju kratkoročne, srednjoročne i dugoročne mjere čijim usvajanjem bi se umanjile posljedice pandemije na ekonomiju.
"Bosni i Hercegovini su potrebni reformske mjere, reformski procesi, a to je smanjenje opterećenja cijene rada uz neophodno smanjenje stope doprinosa i poreza kako bi se mogla povećati minimalna plaća, što svakako zagovaramo. Također, potrebno je poboljšati privredu kroz savremenu tehnologiju, odnosno podići standard radnika kroz povećanje produktivnosti tehničkog unapređenja" istakao je Smailbegović.
Jewella je također interesovalo stajalište Udruženja o garantnom fondu, odnosno zašto se ovaj program nije pokazao učinkovitim. Poslodavci su istakli da ova linija nije privlačna jer su kriteriji za dodjelu sredstava prilično strogi, a da komercijalne banke u konačnici donose odluku, te da bi više poslodavaca koristilo Fond da se kamate refundiraju, olakšaju kriteriji i proširi krug subjekata koji imaju pravo na kredit.
Prisutni su također razgovarali o Odluci o propisivanju mjera neposredne kontrole cijena, odljevu radne snage, štetnosti koju prouzrokuje neformiranje Komisije za vrijednosne papire, elektronskom potpisu, kao i o bankarskim aktivnostima tokom pandemije.