Udruženje poslodavaca Federacije BiH
Tel. +387 33 552 460
Fax. +387 33 552 461

Okrugli sto „Prava i obaveza radnika i poslodavaca kod bolovanja i povreda na radu“

Okrugli sto „Prava i obaveza radnika i poslodavaca kod bolovanja i povreda na radu“

Udruženje poslodavaca FBiH 27.04.2017. godine u Sarajevu organizovalo je okrugli sto na kojem je predstavljen "Priručnik o pravima i obavezama radnika i poslodavaca kod bolovanja i povreda na radu" koji ima cilj približiti i olakšati ostvarivanje prava i obaveza kako radnika tako i poslodavaca na teritoriji Federacije BiH. Okruglom stolu su, pored velikog broja poslodavaca, prisustvovali i predstavnici federalnog i kantonalnih službih za zapošljavanje, kantonalnih ministarstava rada i socijalne politike, te udruženja koja zastupaju prava socijalno osjetljivih grupa.

Ovim priručnikom data su objašnjenja vezana za praćenje zdravstvenog stanja i radne sposobnosti radnika od momenta zaključivanja ugovora o radu, te kroz institute privremene spriječenosti za rad – bolovanja, do utvrđivanja preostale radne sposobnosti i gubitka radne sposobnosti.

Po riječima autorica priručnika doc.dr. Melihe Pozderac-Memija i dipl. pravnice Envere Kudić, u priručniku su stvari koje se nadovezuju na Zakon o radu, Zakon i PIO, razne pravilnike, o bolovanju i slično.

- Pokušali smo s pravnog i medicinskog aspekta pojasniti najpotrebnije smjernice u praćenju zdravstvenog stanja i radne sposobnosti kod radnika od prijema u radni odnos, pa sve do prestanka radnog odnosa. Ovaj priručnik je segmentalno pojasnio svaki dio koji se odnosni na promjenu u zdravstvenom stanju i promjene u radnoj sposobnosti, kroz četiri poglavlja i konkretne primjere. Tu se upozorava i na određene zamke koje se mogu desiti i na koji način to mogu da preveniraju i jedni i drugi: ko plaća opravdano odsustvo do 42 dana kada je radnik na bolovanju, a ko nakon 42 dana, objašnjen je pojam profesionalne bolesti, profesionalne povrede, kao i benefiti za radnike ako se procedurom dokaže da postoji profesionalna povreda ili profesionalno oboljenje – kazala je, između ostalog, Pozderac-Memija.

Poslodavci su istakli brojne probleme, kao što je zloupotreba instituta bolovanja, nemogućnost uvida u realno zdravstveno stanje zaposlenika, kao i kašnjenje ili nemogućnost refundiranja sredstava iz kantonalnih fondova zdravstvenog osiguranja, što im ugrožava poslovanje.

Zaključeno je da će Udruženje uticati na efikasnost naplate i kontrole kroz angažman za izmjene aktuelnih zakonskih rješenja, te da će i dalje nastaviti svoje aktivnosti u svrhu rješavanja ove problematike.