Održane konsultacije Udruženja poslodavaca sa delegacijom Međunarodnog monetarnog fonda
U službenim prostorijama Udruženja poslodavaca 27. juna 2025. godine održane su konsultacije sa delegacijom Međunarodnog monetarnog fonda koju je predvodio šef Misije MMF-a u BiH David Amaglobeli.
Predstavnici MMF-a naglasili su važnost konsultacija sa svim ekonomsko-socijalnim partnerima u FBiH, te se tom prilikom zahvalili predstavnicima Udruženja poslodavaca na dosadašnjoj uspješnoj saradnji. Ispred Udruženja poslodavaca sastanku su prisustvovali
- Mario Nenadić, direktor Udruženja poslodavaca u FBiH
- Safudin Čengić, predsjedavajući ESV-a FBiH, član upravnog odbora Udruženja poslodavaca Kantona Sarajeva, član delegacije ESV-a u Kantonu Sarajev
- Ećo Suad, predsjednik Udruženja poslodavaca Kantona Sarajevo, član delegacije ESV-a Kantona Sarajev
- Riad Hasić, predstavnik kompanije TMD Gradačac – članice Udruženja poslodavaca u FBi
- Mersiha Jusić, sekretarka Udruženja poslodavaca u FBiH
Predstavnici UPFBiH upoznali su predstavnike MMF-a o stanju u poslovnom okruženju u FBiH i naporima koje socijalni partneri u FBiH ulažu na poboljšanju tog stanja. Pozitivnim je ocijenjeno ponovo pokretanje rada ESV-a FBiH čime je unaprijeđen okvir za konsultacije i dijalog o problemima u poslovanju, te prilikama za unapređenje poslovnog ambijenta.
Poslodavci su pozitivnim ocijenili pokretanje seta fiskalnih reformi i s tim u vezi napravljenim prvim korakom donošenja zakona kojim je smanjenja stopa doprinosa na plate za 5,5 indeksnih poena, odnosno 13,5%. Do kraja godine dogovoreno je donošenje novog Zakona o fiskalizaciji transakcija u Federaciji BiH i druga faza smanjenja doprinosa na ispod 30% a čija se primjena očekuje od 01.01.2026. godine.
Za poslodavce važne promjene očekuju se u sektoru zdravstvenog osiguranja po pitanjima smanjenja troškova bolovanja radnika na teret poslodavca, te promjena vezano za troškove liječenja radnika i u odnosu na krivicu poslodavca za povrede radnika i mjesto nastanka povrede radnika, te u konačnici pitanja neefikasnog modela reosiguranja troškova liječenja u FBiH.

Povećanje cijena električne energije, spore reforme na tržištu rada, velika socijalna izdvajanja, povećanje troškova u javnom sektoru, neusklađenost politika i propisa u BiH sa EU, pitanja CBAM-a, problema vezano za parafiskalna opterećenja privrede su neka od pitanja o kojima se danas detaljno razgovaralo, a koja značajno utječu na poslovanje u FBiH.
Poslodavci su upozorili da će određene odluke i politike EU značajno utjecati i usložiti poslovanje kompanije iz oblasti transporta, ali i izvoznika iz BiH generalno, te s tim u vezi podsjetili na probleme Uredbe pod okvirnom nazivom „90/180" tj. limitu boravka od 90 dana u periodu od 180 dana naših radnika vozača na prostoru EU.
Velika, nerealna konkurencija domaćoj privredi svakako je nedovoljno kontrolisano sivo tržište, naglasili su poslodavci, te u tom kontekstu iskazali posebna iščekivanja kroz najavljeni proces fiskalizacije čime bi kao jedina zaštita od ovog problema bila fiskalizacija u realnom vremenu i u širokom obuhvatu fiskalizacije što bi povećalo javne prihode, olakšalo rad legalnih poslodavaca i generalno unaprijedilo poslovno okruženje.
Poslodavci su zatražili podršku MMF-a i po pitanju potrebe unapređenja procesa digitalizacije, radnih migracija i brojnim drugim pitanjima, a posebno je apostrofirana „ranjivost" malih poslodavaca i obrtnika koji se puno teže nose sa ovim pitanjima.