Održane dvije vanredne sjednice i jedna redovna sjednica Upravnog odbora UPFBiH
S ciljem pripreme Uredbe o minimalnim primanjima i stavova Udruženja poslodavaca u FBiH za zakazanu sjednicu Ekonomsko-socijalnog vijeće FBiH, 26.12.2024, 29.12.2024. i 30.12.2024. godine održane su sjednice Upravnog odbora UPFBiH čiji zaključci su bili usaglašavanje i utvrđivanje prijedloga pomenute uredbe i popune delegacije poslodavaca u sastavu ESV-a. Za člana delegacije poslodavaca imenovana je Snježana Koepruner.
Nadalje, usaglašen je tekst Uredbe o minimalnim primanjima i isti je dostavljen predsjedniku ESV-a koji je prijedlog proslijedio delegacijama Vlade FBiH i sindikata u okviru ESV-a te je prezentovan na sjednici ESV-a.
Nakon što je od strane delegacija Vlade FBiH i sindikata, prijedlog Uredbe odbijen na sjednici ESV-a, predstavnici Vlade FBiH usmeno su najavili, kao iznos, bez detalja, da će na sjednici Vlade FBiH biti predložena Odluka o minimalnoj plaći za 2025. godinu u minimalnom NETO iznosu od 1.000 KM.
Nakon što je Vlada na sjednici ipak utvrdila tekst Odluke o minimalnoj plaći u pomenutom iznosu, zakazana je sjednica UO na kojoj su članovi ukazali na ozbiljne posljedice i rizike donošenja ovako ishitrene odluke. Napomenuto je da poslodavci jesu za povećanje plaća radnika, ali na način kako je to moguće i održivo, kako je i najavljivano, a to je da poslodavci povećaju neto plaće radnika, a da će vlasti kroz fiskalne i druge neophodne reforme, smanjiti obaveze poslodavaca prema državi i da će se na taj način popraviti položaj radnika.
Istaknuto je da ovakva neusaglašena odluka o važnim pitanjima poslovnog okruženja, a posebno prije donošenja najavljenog seta fiskalnih zakona, redefinisanja pitanja zdravstvenog osiguranja na teret poslodavaca, smanjenja parafiskalnih opterećenja, usklađivanja socijalnih davanja i dr., je ozbiljan dodatni namet poslodavcima i proizvest će vrlo izvjesne štete u poslovanju, smanjenju broja radnih mjesta, ugroziti konkurentnost naših kompanija, posebno na inozemnom tržištu, što će dodatno obeshrabriti investitore u FBiH.
Zaključeno je da preispita mogućnost pravnog reagovanja na ovu proceduralno i sadržajno problematičnu odluku, da se nastavi sa sistemskim djelovanjem i zaštitom statusa poslodavaca i jačanja ukupnog poslovnog okruženja, reagovati saopćenjem za javnost i pojačati komunikaciju sa javnosti i institucijama te pokrenuti procedure, zbog vanrednih vanjskih događaja ili promijenjenih ekonomskih okolnosti nastalih nakon sklapanja ugovora, koji se u vrijeme sklapanja ugovora nisu mogli predvidjeti, niti ih je ugovorna strana mogla spriječiti, izbjeći ili otkloniti za stavljanje van snage granskih kolektivnih ugovora.