Udruženje poslodavaca Federacije BiH
Tel. +387 33 552 460
Fax. +387 33 552 461

Održana radionica komparativne analize propisa u BiH o nasilju i uznemiravanju u svijetu rada sa odredbama ILO Konvencije 190

Održana radionica komparativne analize propisa u BiH o nasilju i uznemiravanju u svijetu rada sa odredbama ILO Konvencije 190
Validaciona radionica komparativne analize propisa u Bosni i Hercegovini o nasilju i uznemiravanju u svijetu rada sa odredbama ILO Konvencije 190, u organizaciji Međunarodne organizacije rada, održana je 17. decembra 2021. godine, a istoj je prisustvovala sekretar UPFBiH Mersiha Jusić.

ova konvencija je prekretnica Konvencije o zabrani nasilja i uznemiravanja u vezi prava svih na svijetu, bez nasilja i uznemiravanja, uključujući rodno-zasnovanog nasilja. Usvojena je 21. juna 2019. godine na stogodišnjoj Međunarodnoj konferenciji rada. Dopunjena je Preporukom br. 206, a predstavlja opšti standard za zaštitu od nasilja i uznemiravanja u svijetu rada i sadrži odredbe kojima bi se riješio problem nasilja i uznemiravanja.

Prema članu 1. Konvencije "nasilje i uznemiravanje” u svijetu rada predstavlja niz neprihvatljivih oblika ponašanja i praksi, ili prijetnje, bez obzira da li se radilo o izoliranom ili ponovljenom događaju, koji imaju za cilj, rezultiraju ili će vjerovatno rezultirati fizičkom, psihološkom, seksualnom ili ekonomskom povredom, te obuhvata i rodno-zasnovano nasilje i uznemiravanje. Ovim je obuhvaćeno, na primjer, i fizičko i verbalno nasilje, maltretiranje i pritisak, prijetnju i uhođenje, kao i nasilne radne prakse kojima se povećavaju psihosocijalni rizici i opasnosti.

Konvencija štiti radnike i druge osobe u svijetu rada, uključujući zaposlenike kako je definirano nacionalnim pravom i praksom, kao i osobe koje rade bez obzira na njihov ugovorni status, osobe na osposobljavanju, uključujući pripravnike i pripravnike, radnike čiji je radni odnos bio prekinuti, volonteri, tražitelji posla i kandidati za posao, te pojedinci koji obavljaju ovlasti, dužnosti ili odgovornosti poslodavca. Ova konvencija se primjenjuje na sve sektore, bilo privatne ili javne, u formalnoj i neformalnoj privredi, bilo u urbanim ili ruralnim područjima.

Istraživanja pokazuju da su žene posebno izložene neravnopravnosti i uznemiravanju na radu, te da su pogođene kada je u pitanju napredovanje na poslu. Također, pandemija COVID 19 je pokazala da su radnici u zdravstvenom sektoru posebno bili izloženi nasilju i uznemiravanju na radu budući da konvencija definiše da se pod uznemiravanjem podrazumijeva i uznemiravanje od strane trećih osoba u ovom slučaju od strane pacijenata.

Imajući u vidu sve navedeno ratifikacija Konvencije od strane država je važnija nego što je to bilo ranije. Bosna i Hercegovina nije ratificirala Konvenciju 190 i preporuke ILO-a su da treba raditi na lobiranju ratifikacije Konvencije.

Zaključeno je da je potrebno raditi na lobiranju za ratifikaciju Konvencije 190 o uznemiravanju i nasilju od strane Bosne i Hercegovine.