Udruženje poslodavaca Federacije BiH
Tel. +387 33 552 460
Fax. +387 33 552 461

Održan prvi sastanak Koordinacionog tijela za evidentiranje, analizu i revidiranje parafiskalnih nameta u USK

Održan prvi sastanak Koordinacionog tijela za evidentiranje, analizu i revidiranje parafiskalnih nameta u USK
Grupacija poslodavaca USK pri Udruženju poslodavaca FBiH uputila je Vladi USK inicijatvu za formiranjem Koordinacionog tijela za evidentiranje, analizu i revidiranje parafiskalnih nameta u USK. Vlada USK na čelu s premijerom Ružnićem promptno je reagovala te donijela odluku o formiranju Koordinacionog tijela za parafiskalne namete. Izražena je spremnost na partnerski odnos i zajedničko djelovanje u pravcu rasterećenja privrede a time i kreiranja povoljnijeg poslovnog ambijenta na USK.

Sastav Koordinacionog tijela, pored predstavnika kabineta premijera, ministarstva finansija i ministarstva privrede USK, sačinjavaju i poslodavci, predstavnici reprezentativnog udruženja poslodavaca.

Nadležnost ovog tijela je analiza opravdanost prijedloga za racionalizaciju, ukidanje ili uvođenje pojedinih parafiskalnih nameta, izrada i ažuriranje registra parafiskalnih nameta, izrada zakona o parafiskalnim nametima i analiza njegove primjene te koordinacija aktivnosti u vezi sa parafiskalnim nametima.

Na prvom sastanku Koordinacionog tijela, održanom 20. septembra 2019. godine, dogovorena je metodologija rada, podijeljeni su zadaci i aktivnosti te zaključeno da se u idućih 30 dana formira registar parafiskalnih nameta na nivou USK, odnosno da se evidentiraju sve naknade, takse i druga izvori budžetskih prihoda a koji imaju karakter parafiskalnog nameta.

Parafiskalni nameti podrazumijevaju različite vrste naknada koje predstavljaju parafiskalni izvor budžetskih prihoda države i pratećih korisnika koje privreda i građani plaćaju za korištenje dobara od općeg interesa (voda, šuma, rudno blago, građevinsko zemljište i drugi resursi) ili usluga državne administracije. Udruženje poslodavaca FBiH upozorava da Bosna i Hercegovina ima tri puta više parafiskalnih nameta nego Srbija, a dva puta više nego Hrvatska. U odnosu na zemlje Evropske unije nameti su puno veći, što Bosnu i Hercegovinu pored svih drugih prepreka ne pozicionira kao dobro mjesto za poslovne poduhvate.