Odražne regionalne konsultacije za Europu i Centralnu Aziju u svrhu pripreme V globalne konferencije o dječijem radu
U organizaciji Međunarodne organizacije rada, 13. i 14. decembra 2021. godine održane su regionalne konsultacije za Europu i Centralnu Aziju u svrhu pripreme V globalne konferencije o dječijem radu. Konsultacijama je ispred Udruženja poslodavaca FBiH prisustvovala pravnica Jasmina Kurspahić.
Na sastancima se razgovaralo o dječijem radu kao problemu na globalnom nivou. Globalne procjene ILO-UNICEF-a za 2020. pokazuju da je 8,3 miliona djece - 3,2 miliona djevojčica i 5,1 milion dječaka u dječijem radu, što čini 5,7 posto sve djece u regionu Europe i Centralne Azije.
Neki od ključnih izazova za napredak u borbi protiv rada djece su siromaštvo, neadekvatna socijalna zaštita, nejednakost u obrazovanju i ograničena dostupnost podataka o dječijem radu.
Na sastancima je istaknuto da je pravni okvir solidan i da su sve države u regionu ratifikovale konvencije MOR-a (Konvencija 138 o najnižoj dobi za zaposlenje i Konvencija 182 o najgorim oblicima dječijeg rada). Vlade su posljednjih godina postigle određeni napredak u borbi protiv dječijeg rada, posebno u oblastima zaštita prava djece, jačanje zaštite dječijeg rada kroz zakone i politike, jačanje kapaciteta za sprovođenje zakona i praćenja dječijeg rada, poboljšanje prikupljanja podataka, proširivanje obrazovnih i socijalnih programa, poboljšanje mehanizma koordinacije. Bez obzira na to, ostaju važne praznine u politici koje kolektivno utiču na zemlje u regionu. U nekim zemljama su identifikovani drugi specifični nedostaci u politici poput ograničena zaštita djece koja rade u neformalnom sektoru, ograničenja inspekcije rada, nepotpuni pravni okviri protiv najgorih oblika dječjeg rada, ograničene socijalne usluge za djecu koja su uključena u rad djece ili su pod rizikom od dječijeg rada.
Bosna i Hercegovina je ratifikovala Konvenciju 138 o najnižoj dobi za zaposlenje i Konvenciju 182 o najgorim oblicima dječijeg rada. Svi oblici trgovine ljudima, uključujući trgovinu djecom radi prisilnog rada i seksualne eksploatacije predstavljaju krivično djelo u FBiH. Poboljšan je kapacitet za sprovođenje zakona koji se odnose na dječiji rad, inspektori su prošli obuke o identifikaciji žrtava trgovine ljudima, uključujući i trgovinu djece.
Zaključeno je da sve države i dalje moraju preduzimati aktivnosti kako bi se pojačala zaštita dječijeg rada kroz nacionalne zakone i politike.