Garantni fond tema sastanka predstavnika UPFBiH i Svjetske banke
Na inicijativu Svjetske banke, a kako bi se diskutovalo o progresu u implementaciji sistema garancija za vanrednu situaciju izazvanu Covidom-19, održan je sastanak predstavnika Svjetske banke i Udruženja poslodavaca. Sastanak je održan 12. aprila 2021. godine, a prisustvovao je direktor Udruženja poslodavaca FBiH Mladen Pandurević i konsultanti Svjetske banke Andrew Lovegrove i Mirzet Ribić.
Direktor Udruženja poslodavaca FBiH Mladen Pandurević kazao je da ova linija poslodavcima nije pretjerano privlačna jer su kriteriji strogi.
Napomenuo je da u usvojenom Budžetu Federacije BiH za 2021. godinu postoje četiri grupe sredstava namijenjene za pomoć privredi, a da je jedna od njih i Garancijski fond.
Istakao je da je Udruženje Vladi FBiH dostavilo set mjera koje imaju za cilj pomoć privredi za saniranje negativnih posljedica pandemije COVID-19 i sprečavanje daljeg pada ekonomije, očuvanje zaposlenosti, zaštita budžeta i vanbudžetskih fonova, te pozitivan uticaj na vanjskotrgovinski bilans. Jedna od mjera odnosila se i na Garantni fonda. Udruženje je zahtijevalo redefinisanje kriterija za dodjelu sredstava koji su ocijenjeni kao strogi i koji čine sredstva Fonda neatraktivnim, proširivanje krug subjekata koji imaju pravo na kredit kako bi se namijenjena sredstva plasirala u ekonomiju i što prije dala željene rezultate, da prvenstvo moraju imati izvozno orijentisane kompanije i kompanije koje zapošljavaju nove radnike kao one koji kreiraju novu vrijednost te da se jasno definiše da sve kompanije koje uredno izmiruju obaveze po osnovu kredita će biti regresirane za iznos kamate najmanje za 50 posto.