U prostorijama ASA Groupa, a u organizaciji Centra za promociju civilnog društva (CPCD) i US Alumni asocijacije u BiH 20.06.2017. godine je organizirana prva u nizu javnih diskusija o ključnim društveno-ekonomskim temama, pod nazivom „Porezi: Dobitak ili odbitak".
Brojni stručnjaci, među kojima predstavnici državnih institucija, akademske zajednice, privrednika i civilnog društva govorili su o novom prijedlogu Zakona o porezu na dohodak FBiH, kako bi pojasnili konačni utjecaj ovog zakona na ekonomiju ovog bh. entiteta.
Većina govornika istaknula je kako novi Zakon o porezu na dohodak nema neutralan učinak, te je potrebno mnogo više raditi na prilagodbi ostalih poreza, čime bi se ravnomjerno rasporedile obaveze na sve članove ekonomske zajednice.
„Nama je potrebna cjelovita reforma cjelokupnog sistemai moramo ući u najveći problem u kojem se stvara unutrašnja dubioza, odnosno, problem socijalnog i zdravstvenog sistema. Također, važna je i reforma penzionog sistema, koji nam može izazvati socijalni bunt, a jasno je da se nikakva reforma ne radi pod upalom. Odnosno, potrebno je da zadržimo dobre radnike, inženjere, kojima ćemo ponuditi velike plate olakšavajući privrednicima, a da država uzme onoliko koliko joj treba", istaknuo je Izudin Kešetović, profesor s Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Tuzli i stručnjak za porezni sistem BiH.
Ljubiša Đapan, direktor Federalnog zavoda za programiranje razvoja navodi da se po novom Zakonu predviđa oporezivanje toplog obroka, regresa i prijevoza, dok se zbirne stope smanjuju, tako da se dobije neutralni efekat.
"Ovo znači da zbirna stopa neće više biti 41,5 posto, već 33 posto", kaže Đapan.
Pojasnio je kako je do 700 KM lični odbitak i nema plaćanja poreza na dohodak. Na 800 KM do 1.500 KM plaća se porez od 10 posto, a na plaće veće od 1.500 KM plaća se porez po stopi od 20 posto.
"Ukinuti su posebni doprinosi na teret poslodavca i doprinosi na teret radnika, uvedene je jedinstvena stopa i jedinstveni doprinosi i svi ulaze u bruto doprinos", istaknuo je Đapan.
Suad Ećo, vlasnik i direktor Ećo Company smatra da će, kada su u pitanja plaće sa većim iznosom, doći do opterećenja i to opterećenje će se prenijeti na poslodavce.
"Mi kao poslodavci, zaista ne možemo razmišljati o smanjenju plaća, ionako se borimo da ljude zadržimo unutar svojih kompanija, jer je trend odlaska", kazao je Ećo, ističući kako se trebalo ići na rasterećenje privrede kako bi se došlo do novog investicionog ciklusa i novog zapošljavanja.
Adnan Smailbegović, predsjednik Upravnog odbora Udruženja poslodavaca FBiH kaže kako će se statistički gledano novi Zakon o doprinosima negativno odraziti na radnike ili na poslodavce gdje su niže plate.
Muamer Mahmutović, predsjednik Privredne komore KS kao privrednici generalno žele sveobuhvatni pristup promjenama zakonskih rješenja.
„Ovaj zakon će za nekog biti dobitak, a za nekog odbitak. U suštini on će možda biti neutralan za državu, a mi želimo, kao predstavnici privrednika, da se ide na rasterećenje rada, a ne opterećenje potrošnje. No, prave efekte zakona moći ćemo izmjeriti tek kada ono uđe u primjenu", kazao je Muamer Mahmutović, predsjednik Privredne komore Kantona Sarajevo.
Muhamed Pilav, direktor firme MS&WOOD kazao je kako bez ubrzanog rasta realnog sektora, bh. ekonomija i društvo će doživiti kolaps.
Zaključci i prijedlozi koji su usvojeni na diskusiji, bit će upućeni nadležnim tijelima Vlade FBiH, kao kvalitativni doprinos procesu konsultacija prije donošenja ovih zakonskih rješenja.