Udruženje poslodavaca Federacije BiH
Tel. +387 33 552 460
Fax. +387 33 552 461

Angažman poslodavaca jača stručno obrazovanje u Bosni i Hercegovini

Angažman poslodavaca jača stručno obrazovanje u Bosni i Hercegovini
Projekat "Podrška EU poboljšanom kvalitetu stručnog obrazovanja" koji finansira EU, a implementira Međunarodna organizacija rada u saradnji sa Udruženjem poslodavaca u FBiH, u sklopu  Projekta "EU4Education and Employment” ima za cilj podsticanje angažmana poslodavaca u razvoju standarda zanimanja i kvalifikacija. Kroz fokus grupe i aktivnosti izgradnje kapaciteta, MOR sarađuje sa poslodavcima kako bi identificirao najhitnije izazove radne snage i predložio rješenja za poboljšanje rezultata stručnog obrazovanja.  

Prepoznajući važnost učešća poslodavaca, projekat angažuje kompanije u identifikaciji prioritetnih zanimanja za koja su takvi standardi hitno potrebni.

Standardi zanimanja (OS) su ključna osnova za kvalitetno stručno obrazovanje i obuku. Oni definiraju vještine, znanja i kompetencije potrebne za efikasno obavljanje određenog posla ili uloge u industriji. Standardi kvalifikacija (QS) se zasnivaju na standardima zanimanja i specificiraju kriterijume, nivoe obrazovanja, obuke i metode ocjenjivanja potrebne za certificiranje kompetencije pojedinca za određeno zanimanje ili profesiju. Oni čine osnovu razvoja nastavnih planova i programa i obuke nastavnika, te su stoga suštinski alati za osiguranje kvaliteta i odziv tržišta rada u stručnom obrazovanju i obuci.  

U decembru 2024. godine, u saradnji sa Udruženjem poslodavaca u Federaciji Bosne i Hercegovine, EU4Education and Employment projekat je organizirao webinar za izgradnju kapaciteta kako bi se povećala svijest i uključenost poslodavaca u razvoj Standarda zanimanja i njihov sveukupni angažman u reformama srednjeg stručnog obrazovanja. Webinar je bio fokusiran na strategije za usklađivanje stručnog i tehničkog obrazovanja sa potrebama poslodavaca za znanjem, vještinama i kompetencijama u radnoj snazi.

Nakon toga, održano je šest grupnih diskusija širom Bosne i Hercegovine, kako bi se prikupila mišljenja i odredili prioriteti zanimanja u cilju podrške razvoju standarda zanimanja i standarda kvalifikacija, uz angažovanje preko 50 poslodavaca iz više industrija. Ove diskusije su organizirane uz podršku lokalnih udruženja poslodavaca i srodnih organizacija, osiguravajući raznovrsnu zastupljenost regionalnih potreba tržišta rada. Učestvovali su poslodavci iz Kantona Sarajevo, Brčko Distrikta, Kantona 10, Hercegovačko-neretvanskog, Zapadno-hercegovačkog, Zeničko-dobojskog, Srednjobosanskog, Tuzlanskog, Unsko-sanskog i Posavskog kantona, koji su dali uvid u nedostatke zanimanja, izazove radne snage i potrebe za vještinama i prekvalifikacijama. Rezultati će pomoći pedagoškim institucijama i pružaocima obrazovanja da bolje usklade obuku o vještinama sa zahtjevima industrije.

Poslodavci koji su učestvovali u diskusijama istakli su nekoliko izazova vezanih za vještine:
• Neusklađenost između nastavnih planova i programa srednjeg stručnog obrazovanja i zahtjeva tržišta rada, posebno u tehničkim zanimanjima i uslužnim sektorima.
• Nedostatak digitalnih kompetencija i mekih vještina, uključujući radnu etiku i komunikacijske sposobnosti.
• Visoke stope fluktuacije među mladim radnicima, vođene boljim izgledima za posao u inostranstvu.
• Nedovoljna saradnja između industrije, obrazovnih vlasti i stručnih škola, što dovodi do zastarjelih programa obuke.

Uvidi stečeni iz ovih diskusija poslužit će kao temelj za dalje projektne aktivnosti. Pored toga, preporuke fokus grupa će biti podijeljene relevantnim institucijama kako bi se podržalo unapređenje obrazovnih politika i njihovo usklađivanje sa potrebama tržišta rada.  

Ove aktivnosti predstavljaju značajan korak ka premošćivanju jaza između obrazovanja i produktivnog zapošljavanja u Bosni i Hercegovini. Jačanjem uključenosti poslodavaca u razvoj standarda zanimanja i kvalifikacija, projekat ima za cilj stvaranje otpornije i konkurentnije radne snage koja ispunjava i nacionalne i evropske zahtjeve tržišta rada.