UPFBiH uputilo Vladi FBiH zahtjev za donošenje Odluke o ograničavanju povećanja cijena snabdijevanja električnom energijom
Udruženje poslodavaca FBiH uputilo je Vladi Federacije BiH, na osnovu člana 16a. Zakona o električnoj energiji u Federaciji Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", br. 66/13, 94/15, 54/19 i 1/22) zahtjev za donošenje Odluke o ograničavanju povećanja cijena snabdijevanja električnom energijom tokom 2023. godine.
Naime, članom 16a. Zakona propisano je da „ukoliko dođe do poremećaja na tržištu električne energije na način da se cijena snabdijevanja električnom energijom za kvalifikovanog kupca poveća za više od 20% u odnosu na prethodnu godinu, Vlada Federacije je u obavezi da posebnom odlukom ograniči porast cijena snabdijevanja električnom energijom do 20% maksimalno, pri čemu se isto odnosi, za ugovore sa godišnjim trajanjem ili duže". Vlada FBiH je na osnovu ovog člana, u januaru 2022. godine, donijela Odluku o ograničavanju povećanja cijena snabdijevanja električnom energijom („Službene novine FBiH", broj: 3/22) kojom se tokom 2022. godine ograničava povećanje cijena snabdijevanja električnom energijom za kvalifikovanog kupca do 20% maksimalno u odnosu na prethodnu godinu, pri čemu se isto odnosi za ugovore sa godišnjim trajanjem ili duže.
Obzirom da i dalje postoje okolnosti propisane članom 16.a Zakona UPFBiH zahtjeva od Vlade da shodno nadležnostima i ovlaštenjima propisanim Zakonom, na isti način kao što je urađeno za 2022. godinu, donese Odluku o ograničenju povećanja cijena snabdijevanja električnom energijom i za 2023. godinu.
UPFBiH napominje da su poslodavci počeli dobijati prijedloge ugovora za snabdijevanje električnom energijom gdje je cijena za narednu godinu drastično veća od cijena koje važe do kraja decembra tekuće 2022. godine. Očigledno je da se Elektroprivreda BiH d.d. paralelno sa istekom važenja Odluke o ograničavanju povećanja cijena snabdijevanja električnom energijom sprema za ponovno povećanje cijena.
Povećanje cijena električne energije će većinu poslodavaca dovesti u situaciju koju neće moći prevazići zbog čega će biti prisiljeni „gasiti" proizvodnju i otpuštati radnike. Za poslodavce koji proizvedenu robu plasiraju na domaće tržište jedini način za opstanak njihovih preduzeća će biti povećavanje cijena svojih krajnjih proizvoda za plasman na domaćem tržištu što će se značajno odraziti na sve ostale poslovne i životne tokove u FBiH. Rast cijene izlaznih proizvoda će se direktno odraziti na građane FBiH, jer će cijene u maloprodaji nastaviti sa rastom, ali i na izvoznu konkurentnost privrednih društava čime je opet ugrožen njihov rad.
Uzimajući sve gore navedeno u obzir, te imajući u vidu da nije došlo do promjene situacije na tržištu, odnosno da i dalje imamo poremećaj na međunarodnom, odnosno europskom tržištu električne energije i poremećaj na unutarnjem tržištu električne energije, UPFBiH traži da u najkraćem roku Vlada FBiH analizira predmetna pitanja i blagovremeno donese Odluku kako je i predloženo.