Udruženje poslodavaca Federacije BiH
Tel. +387 33 552 460
Fax. +387 33 552 461

UPFBiH uputilo inicjativu za izmjenu Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti

UPFBiH uputilo inicjativu za izmjenu Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti
Udruženje poslodavaca FBiH obratilo se 10. oktobra 2022. godine Ministarstvu zdravstva FBiH sa inicjativom za izmjenu Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.

Naime, Udruženju poslodavaca FBiH obratio se veliki broj članica vezano za problem koji imaju prilikom primjene članova 30. i 31. Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.

Ovim članovima propisano je da se pod zdravstveni nadzor stavljaju osobe koje obavljaju poslove u proizvodnji ili prometu namirnica ili snabdijevanju stanovništva pitkom vodom, a koje na svojim radnim mjestima dolaze u dodir sa namirnicama, odnosno sa pitkom vodom. Za navedene osobe propisana je obaveza obavljanja povremenog zdravstvenog pregleda u toku zaposlenja svakih šest mjeseci, a ostali zdravstveni pregledi jedanput godišnje. To znači da svi radnici koji se nalaze u proizvodnji, prometu hrane, bez obzira da li se radi o otpakovanoj ili zapakovanoj hrani, moraju imati sanitarnu knjižicu. Čak i promotori dobavljača koji rade promocije npr. čokolade koja je u ambalaži moraju imati sanitarnu knjižicu, u suprotnom, poslodavci se kažnjavaju od strane inspekcije.

Ovakvo rješenje znatno i potpuno bespotrebno otežava poslovanje privrednim subjektima, jer iziskuje troškove po osnovu izdavanja sanitarnih knjižica dva puta godišnje svim radnicima, uključujući radnike koji uopće nemaju dodira sa hranom koja nije zapakirana. Izdavanje sanitarnih knjižica iziskuje i dodatno vrijeme, odnosno prema informacijama sa Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo sanitarna knjižica se može preuzeti u roku 3-7 dana od dana obavljanja pregleda, za koje vrijeme poslodavac može pretrpiti određene gubitke.

Također, ovakvim rješenjem se dovode u neravnopravan položaj poslodavci na području Federacije BiH, u odnosu na poslodavce na području RS-a i na taj način se diskriminiraju lica i privredna društva na području jednog entiteta, a Ustav BiH propisuje zabranu diskriminacije po bilo kojem osnovu.

Shodno navedenom, UPFBiH predlaže hitnu izmjenu člana 30. u smislu da se dodaju riječi: „izuzev lica zaposlenih u objektima za promet hrane u kojima se vrši promet isključivo originalno zapakovanom hranom, uključujući i lica zaposlena na poslovima transporta isključivo originalno zapakovane hrane".

Prihvatanjem predložene izmjene će se poboljšati poslovni ambijent i rasteretiti poslodavci od dodatnih troškova koje imaju po osnovu sanitarnih knjižica, izvršit će se harmonizacija propisa sa propisom u RS-u i dovesti u ravnopravan položaj poslodavci na području dva entiteta, na jedinstvenom bh. tržištu te bi se doprinijelo uštedi vremena koje poslodavci troše na administraciju u poslovnim procesima i generalno bi to bio doprinos poboljšanju poslovnog ambijenta u BiH.