UPFBiH u borbi protiv korupcije
Međunarodni dan borbe protiv korupcije obilježava se danas, a njegov cilj je da se ukaže na rasprostranjenost ove negativne društvene pojave i promovišu efikasnije mjere za njeno suzbijanje.
Ovaj dan obilježava se od 9. decembra 2004. pošto su godinu dana ranije UN usvojile Konvenciju protiv korupcije.
Dosadašnje antikoruptivne aktivnosti su nepravedno izostavile uključivanje poslovne zajednice koje su često u interakciji s javnim sektorom, a koja je ujedno najveća žrtva korupcije. Stepen učešća poslodavaca u borbi protvi korupcije se mora značajno povećati, jer postoje velike mogućnosti za njegovo unapredjenje kako bi se ojačao integritet privatnog sektora, obezbijedila sigurnost poslovanja i smanjili sistemski rizici, što će u konačnici voditi ka prijeko potrebnoj većoj stopi ekonomskog rasta BiH.
S ciljem doprinošenja smanjenju prostora za koruptivne radnje nosilaca izvršne i zakonodavne vlasti, kao i izloženosti poslodavaca korupciji, Udruženje poslodavaca FBiH provodi projekt "Poslovanje bez korupcije" koji se realizira u okviru krovnog projekta „Podrška građanima u borbi protiv korupcije", a koji provode Centri civilnih inicijativa, kao glavni implementator te Transparency International BiH i Centar za razvoj medija i analize kao partneri na projektu. Projekat je podržan od strane Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).
Ideja vodilja Projekata je da se kroz iniciranje izmjene postojeće legislative koja potiče korupciju, uspostavu javnih registara i web platforme za prijavu korupcije i besplatnu pravnu pomoć, te pružanje svih neophodnih informacija poslodavcima, stvore preduslovi za fer tržišnu utakmicu i poboljšanje poslovnog ambijenta u BiH.
U sklopu Projekta bit će organizirana i javna kampanja kojom će se, na osnovu prijava koruptivnih radnji s kojima se poslodavci susreću, vršiti javni pritisak na rješavanje prijavljenih slučajeva korupcije i pozvati na odgovornost institucije i pojedince odgovorne za rješavanje konkretnog problema.
Preliminarnom analizom fokus grupe Projekta identifikovana je potreba izmjene i dopune Zakona o prekršajima, Zakona o inspekcijama, Zakona o Poreskoj upravi, Zakona o hrani, Zakona o unutrašnjoj trgovini, Zakona o lijekovima, Zakona o igrama na sreću te Zakona o cestovom prijevozu.
Također, održan je i prvi sastanak fokus grupe za izradu teksta Zakona o jedinstvenom postupku inspekcijskog nadzora na kojem su članovi dali smjernice i svoje prijedloge koji će biti uvršteni u tekst Zakona.