UPFBiH i IFC o Prijedlogu zakona o stečaju
Direktor Udruženja poslodavaca FBiH održao je sastanak sa šeficom Kаncеlаriје Mеđunаrоdnе finаnsiјskе kоrpоrаciје (IFC) u BiH Ladom Buševac na kojem su razgovarali o tekstu Zakonu o stečaju koje je prdložilo Udruženje. Sastanak je održan 24. novembra 2020. godine, a prisustvovali su mu i sekrtar UPFBiH Mersiha Jusić i Marijana Galonja iz IFC-a.
Udruženje poslodavaca Federacije BiH je sredinom tekuće godine predstavilo set mjera za saniranje ekonomskih posljedica pandemije koronavirusa, a koji podrazumijeva kratkoročne, srednjoročne i drugoročne mjere. Jedna od navedenih mjera Udruženja obuhvata i Nacrt zakona o stečaju Federacije BiH, koji je dostavljen Vladi Federacije BiH, Federalnom ministarstvu pravde te Ekonomsko-socijalnom vijeću Federacije BiH.
U prijedlogu UPFBiH nisu mijenjane odredbe koje se tiču prava radnika. U odnosu na postojeći zakon, prijedlogom se uvodi predstečajni postupak, koji ima za cilj finansijsko i operativno restrukturiranje privrednih subjekata. Dalje se decidno navode lica koja su dužna pokrenuti stečajni postupak, a proširen je i krug osoba koje imaju pravo pokrenuti predstačajni i stečajni postupak.
Preciziran je rok u kojem se mora pokrenuti stečajni postupak ukoliko su ispunjeni svi zakonski uslovi, a definiran je i maksimalni rok za okončanje stečajnog postupka, kao i uvođenje sankcija zbog propuštanja rokova. Skraćeni su rokovi za poduzimanje pojedinih radnji u postupku, na primjer rokovi za prodaju i unovčavanje imovine na način da se uvodi obaveza primjene odredbe Zakona o izvršnom postupku FBiH.
Također je ograničen broj stečajnih predmeta koje može voditi jedan stečajni upravnik na dva, a u složenim slučajevima na četiri predmeta te povećan stepen kontrole rada stečajnog upravnika na način da se uvodi obaveza podnošenja mjesečnog izvještaja stečajnom sudiji i odboru povjeritelja. Definirana je odgovornost svih učesnika u stečajnom postupku za štetu koju prouzrokuju svojim nesavjesnim radom, namjerno ili iz krajnje nepažnje, a utvrđene su i sankcije za učesnike stečajnog postupka ukoliko kasne u provedbi potrebnih radnji, jer je u praksi kao slabost stečajnog postupka uočena njegova dužina trajanja, koja sa jedne strane povećava troškove, a s druge odugovlači namirenje povjerilaca.
Zaključeno je da će IFC organizovati sastanak sa predstavnicima Ministarstva pravde FBiH i Udruženja poslodavaca FBiH na kojem će se pokušati iznaći zajednička rješenja o pitanjima koja predstavljaju razlike u tekstovima zakona predloženih od strane Udruženja i Ministarsva pravde.