Udruženje poslodavaca Federacije BiH
Tel. +387 33 552 460
Fax. +387 33 552 461

UPFBiH će pripremiti III set mjera za ublažavanje ekonomskih posljedica

UPFBiH će pripremiti III set mjera za ublažavanje ekonomskih posljedica
Na redovnoj sjednici Izvršnog odbora UPFBiH, održanoj 12. maja 2020. godine, članovi su, između ostalog raspravljali i o prijedlogu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu koji je pripremila Vlada FBiH kao i o primjeni Zakon o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica.

Razmatrajući aktuelnu, tešku situaciju bh. privrede, članovi Izvršnog odbora pozdravili su donesene mjere Vlade, u kojim je i Zakon o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica,  iako cijene da imaju manjkavosti i nisu u cijelosti adekvatne potrebama, te ih je potrebno permanentno usklađivati i dorađivati, prema zahtjevima novonastale situacije. Izvršni odbor je zaključio da se u primjeni Zakona o ublažavanju negativnih efekata poslodavci susreću sa brojnim problemima kada su u pitanju provedbeni akti koje usvaja Porezna uprava FBiH, te da će tražiti, po određenim pitanjima, zvaničan stav Uprave.

Također, članovi su podržali donošenje donošenje izmjene i dopune Zakona o radu i Zakona o vijeću uposlenika. Udruženje posodavaca u FBiH očekuje da će Vlada FBiH u što kraćem roku istovremeno sa  izmjenama Zakona o radu u parlamentarnu proceduru uputiti i izmjene Zakona o vijeću zaposlenika.

Izvršni odbor sa ohrabrenjem pozdravlja napore svojih članica, koje su za vrijeme trajanja pandemije Covida-19, kada su mnogi bili spriječeni za vršenje osnovne djelatnosti, zauzeli se i izborili za svoje uposlenike, bez prekida validnih ugovora o radu.    

Udruženje poslodavaca FBiH će pripremiti i Vladi FBiH uputiti III set mjera za ublažavanje ekonomskih posljedica u čiju će izradu uključiti i predstavnike akademske zajednice, zaključeno je na sjednici. Ovaj set mjera odnosit će se na adekvatnu podršku Vlade FBiH privredi u periodu po završetku proglašenog stanja nesreće uzrokovane pojavom koronavirusa na području Federacije Bosne i Hercegovine.

Pod tekućim pitanjima, članovi su raspravljali o radu Komisije za vrijednosne papire. Procjenjuje se da je oko 200 miliona KM blokirano zbog nerada Komisije, te da je potrebno aktivnije raditi na uspostavljanje rada Komisije.