Udruženje poslodavaca Federacije BiH
Tel. +387 33 552 460
Fax. +387 33 552 461

Predstavnici UPFBiH održali press konferenciju o aktuelnim dešavanjima u poslovnom okruženju

Predstavnici UPFBiH održali press konferenciju o aktuelnim dešavanjima u poslovnom okruženju
Predstavnici Udruženja poslodavaca u FBiH održali su 13. februara 2025. godine press konferenciju o aktuelnim dešavanjima u poslovnom okruženju sa posebnim naglaskom na postojeća fiskalna i parafiskalna opterećenja, posljedice Odluke o iznosu najniže plaće za 2025. godinu, propisima iz oblasti rada i zapošljavanja, zdravstvene zaštite radnika te o pitanjima trgovine i drugo.

Medijima su se obratio predsjednik UO UPFBiH, Adnan Smailbegović, potpredsjednica UO UPFBiH i vlasnica i direktorica kompanije GS TMT Travnik Snježana Koepruner, član UO UPFBiH i vlasnik i direktor firme Variplast Gračanica Mujo Hasić te član UO UPFBiH i direktor firme Penny plus Almedin Kadrić.

Tokom press konferencije predstavnici UPFBiH posebno su govorili o novonastaloj situaciji u poslovnom okruženju nakon donošenja Odluke Vlade FBiH o najnižoj plati za 2025. godinu te praktičnim aspektima primjene i prvim vidljivim posljedicama na terenu.

Naglasili su da je situacija je donekle popravljena donošenjem uredbi koje su iskomunicirane kroz Ekonomsko-socijalno vijeće FBiH putem predstavnika vlasti, poslodavaca i sindikata. Prva uredba je Uredba o mjerama financijske pomoći privatnim poslodavcima, obrtima i ostalim samostalnim djelatnostima u FBiH u cilju održavanja postojećih radnih mjesta za 2025. godinu, a druga je Uredba o isplati pomoći radnicima od strane poslodavaca. Kako su to predstavnici vlasti i javno izjavljivali, radi se o privremenim fiskalnim intervencijama, a paralelan je plan hitno pristupiti dugo očekivanim fiskalnim reformama.

Predstavnici UPFBiH naglasili su da je Vlada bila odlučna u stavu da ide u implementaciju Odluke i pratećih uredbi, a konačan zaključak sa Ekonomsko-socijalnog vijeća je da se pokrene dugoočekivana fiskalna reforma, kroz donošenje i početak primjene Zakona o fiskalizaciji transakcija do 1.7.2025.godine, a potom u dvije faze do 1.9.2025. godine donošenje propisa o doprinosima i porezu na dohodak sa konačnim ciljem da se od 1.1.2026. godine konačno doprinosi spuste na 28,5 % što bi za poslodavce predstavljalo održivo i dugo očekivano rješenje.

"UPFBiH poziva Vladu FBiH da do kraja ovog mjeseca sa poslodavcima potpiše Sporazum o planu implementacije fiskalnih reformi, prema utvrđenoj dinamici," kazao je Smailbegović.

Također su istakli da UPFBiH radi na komentarima I prijedlozima za izmjene i dopune nacrta Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija I uskoro ćemo vlastima dostaviti stručne materijale.

"Uredbe će ublažiti jednim dijelom negativne posljedice, ali one će se vidjeti sigurno. Inflacija je već uveliko krenula i značajan udio ima povećanje minimalne plaće. Povećanje nezaposlenosti – značajan broj otkaza je već krenuo i sigurno će uslijediti u narednih mjesec – dva, i to je negativna posljedica ove odluke. Treća koja ni malo nije beznačajna je to da će ovo sasvim sigurno povećati sivu ekonomiju, ljudi će se iz nemogućnosti da rade svoj biznis u legalnim tokovima odlučiti da dio ekonomije pređe u sivu zinu. Četvrta stvar koja je dugoročno najbolnija je to što će zaustaviti ili usporiti rast privrede. UPFBiH pozva Vladu FBiH da do kraja ovog mjeseca sa poslodavcima potpiše Sporazum o planu implementacije fiskalnih reformi, a prema najavama i spomenutoj dinamici" kazao je predsjednik UPFBiH Adnan Smailbegović.

Govorilo se o parafiskalnim nametima privrednim društvima, obrtnicima i drugim poslodavcima koji su i dalje izuzetno opterećenje i prema službenim evidencijama ima ih više od 3000 u FBiH.

Potpredsjednica UO UPFBiH Snježana Koepruner posebno je istakla probleme izvoznika, naglasivši izazove u kontekstu standardizacije, digitalizacije i priprema za CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) i ETS (Emissions Trading System).

"Za deset mjeseci ćemo se suočiti sa ozbiljnim posljedicama CBAM-a i ETS-a ako se ne poduzmu hitne mjere. BiH je tek na početku uspostave vlastitog ETS sistema, a ako ga ne uvedemo do 2026. godine, izvoznici će se suočiti s drastičnim povećanjem troškova. Ovo neće pogoditi samo velike kompanije, već i sve kooperante, male poslodavce i obrtnike," upozorila je Koepruner.

Osim toga, istakla je problem boravka bh. vozača u Šengen zoni, što dodatno komplikuje i znatno poskupljuje poslovanje domaćih kompanija.

Dodala je i da poslodavce opterećuje i visoka cijena struje kao i nepovoljno i nestimulativno poslovno okruženje za strana i domaća ulaganja i investicije te skupo zdravstveno osiguranje radnika i pitanje bolovanja koje je 42 dana na teret poslodavaca. Naglasila je da UPFBiH traži  da se konačno napravi iskorak u smanjenju dana bolovanja na teret poslodavaca, sa 42 dana na maksimalno 15 dana na teret poslodavaca, a da ostalo, kao u drugim zemljama okruženja, preuzme država.

Član UO Mujo Hasić je istakao izazove u oblasti rada i zapošljavanja, naglašavajući potrebu za reformama koje bi omogućile efikasnije zapošljavanje i smanjenje opterećenja na privredu.

"Neophodno je usvojiti Zakon o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba, kao i ubrzati zakonodavni proces pojednostavljenja administrativnih procedura za zapošljavanje stranaca, posebno u deficitarnim sektorima", izjavio je Hasić.

Dodao je također da je na inicijativu Udruženja poslodavaca u FBiH počela zakonodavna procedura za usvajanje izmjena i dopuna Zakona o zapošljavanju stranaca u FBiH, koji predviđa pojednostavljenje i ubrzanje administrativnih procedura za izdavanje dozvola stranim radnicima, a poslodavcima omogućava da lakše angažuju potrebnu radnu snagu, posebno u deficitarnim sektorima.

"Uz sve ovo kvote za uvoz stranih radnika još uvijek nisu usvojene na nivou BiH za ovu godinu, a ulazimo u građevinsku i turističku sezonu, problem se ponavlja kao i svake godine. Uz podsjećanje da se pobrojani I drugi sektori suočavaju sa velikim deficitom radne snage, ocjenjuje se da bi usvajanje ovog zakona pomoglo u rješavanju tog problema, bez ugrožavanja prioriteta zapošljavanja domaće radne snage" kazao je Hasić.

Član UPFBiH Almedin Kadrić se osvrnuo na izazove s kojima se suočavaju trgovci, naglašavajući da pojačane inspekcijske kontrole nerijetko pogađaju legalne subjekte, dok paralelno postoji veliko sivo tržište koje je izvan kontrole.

"Ovo stvara nelojalnu konkurenciju i dodatno otežava poslovanje zakonitim trgovcima", upozorio je Kadrić.

Predstavnici UPFBiH zaključili su da su fiskalne i regulatorne reforme ključne za dugoročnu stabilnost privrede i pozvali nadležne institucije na hitne i konkretne korake u njihovoj realizaciji.