Predstavnici UPFBiH i Grupacije poslodavaca ZDK pri UPFBiH održali sastanak sa premijerkom ZDK i ministrom za privredu ZDK
Predstavnici Udruženja poslodavaca u FBiH, predsjednik i direktor Adnan Smailbegović i Mario Nenadić te predsjednica Upravnog odbora Grupacije poslodavaca ZDK pri UPFBiH Alma Zaimović i potpredsjednici Grupacije Ibrahim Meškić i Nagib Mujkić održali su 12. aprila sastanak sa premijerkom ZDK Amrom Mehmedić i ministrom za privredu ZDK Samir Šibonjić
Predstavnici UPFBiH upoznali su premijerku i ministra s radom i aktivnostima Udruženja poslodavaca u FBiH i Grupacije poslodavaca ZDK pri UPFBiH, kao i radom delegacije poslodavaca u Ekonomsko-socijalnom vijeću ZDK.
Naveli su da je jedna od važnih aktivnosti ovog udruženja priprema prijedloga novih zakonskih rješenja i propisa kojima se popravlja poslovno okruženje i unaprjeđuju uslovi za razvoj privrede i ekonomske reforme, te da se kroz ovu i druge aktivnosti otvara prostor za saradnju s vlastima.
Od aktivnosti po kantonima na kojima bi se u narednom periodu trebalo aktivno raditi, pa tako i u Zeničko-dobojskom kantonu, naveli su donošenje Zakona o ekonomsko-socijalnom vijeću, Zakona o dualnom obrazovanju, ukidanje i smanjenje parafiskalnih nameta te rješavanje problema nedostatka kvalifikovane radne snage kroz prilagođavanje nastavnih kurikuluma, prekvalifikacije i dokvalifikacije.
Premijerka Mehmedić je istakla da poslodavci imaju partnera u Vladi Zeničko-dobojskog kantona te da postoji spremnost Vlade da zajedno rade na poboljšanju ukupnog poslovnog ambijenta. Također je sa velikim razumijevanjem prihvatila zahtjev predstavnika UPFBiH o unapređenju ekonomsko-socijalnog dijaloga kroz rad ESV-a i na druge načine saradnje poslodavaca, vlasti i sindikata.
Ministar privrede Šibonjić rekao je da je intencija ovog ministarstva da pruži još snažniju podršku jačanju konkurentnosti privrede ZDK-a, koja je jedan od pokretača ekonomije FBiH, navodeći da je ovogodišnji program podsticaja za privredu skoro udvostručen, tako što je povećan sa 4,5 miliona na 8,3 miliona KM.
Od toga, za subvencije privatnim preduzećima i poduzetnicima predviđeno je 4,6 miliona KM, a preostalih 3,7 miliona KM za razvoj infrastrukture poslovnih zona, što je najveće izdvajanje do sada.