Udruženje poslodavaca Federacije BiH
Tel. +387 33 552 460
Fax. +387 33 552 461

Potpredsjednik Grupacije poslodavaca ZDK pri UPFBiH učestvovao na panelu 9. gospodarskog foruma Žepče

Potpredsjednik Grupacije poslodavaca ZDK pri UPFBiH učestvovao na panelu 9. gospodarskog foruma Žepče
Središnja tema 9. gospodarskog foruma općine Žepče koji je održan 13.oktobra 2022. godine u Žepču bila je "Ljudski kapital i gospodarske migracije". U okviru foruma održane su dvije panel-diskusije "Kako osigurati radnu snagu poslodavcima u BiH kroz strateški i zakonodavni okvir?" i "Uvoz radne snage (NI)JE – rješenje za domaće poslodavce?". Organizator poslovnog događaja je Razvojna agencija Žepče uz pokroviteljstvo općinskog načelnika Mate Zovko. Suorganizatori događaja su Udruga poduzetnika i poslodavaca Žepče i Udruženje privrednika „Motrix" Žepče.

U okviru prve panel diskusije naglašena je važnost zakonodavnog i strateškog okvira koji treba biti usklađen na svim razinama vlasti i primjenjiv u praksi a nikako da sam sebi postane svrha. U diskusiji na temu "Kako osigurati radnu snagu poslodavcima u BiH kroz strateški i zakonodavni okvir" učestvovali su pomoćnik ministra Federalnog ministarstva rada i socijalne politike Dobrica Jonjić, potpredsjednik Grupacije poslodavaca ZDK pri Udruženju poslodavaca FBiH Ibrahim Meškić, predsjednik Udruženja privrednika Sanskog Mosta Alen Šabanović, predsjednica Privredne komore Zeničko-dobojskog kantona Diana Babić, predsjednik Asocijacije studenata ekonomskog fakulteta Univerziteta u Zenici Adnan Spahić i predsjednik Udruge poduzetnika i poslodavaca Žepče Miroslav Tadić.

Naglašeno je nekoliko važnih činjenica u vezi tematike a koja se prije svega odnosi na regulaciju rada osoba s invaliditetom, studenata, učenika i penzionera te potrebama da se izvrše izmjene i dopune zakona iz ovih oblasti. Razmijenjena su iskustva u primjeni pravilnika koji reguliraju izvođenje praktične nastave i ferijalne prakse, uz primjere dobre prakse.

U pogledu zapošljavanja osoba sa invaliditetom naglašeno je da se predstojećim izmjenama i dopunama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju osoba sa invaliditetom teži stimuliranju njihovog zapošljavanja pod općim uvjetima na otvorenom tržištu rada. Kada je u pitanju ustupanje radnika, ono prema mišljenju panelista treba dodatno da se uskladi sa Zakonom o radu, te da je primjenjiv u holding kompanijama i velikim koncernima, ali da suštinski ne rješava pitanje nedostatka radne snage.

U pogledu praktične nastave i ferijalne prakse ukazano je na primjere dobre prakse u ZDK u zakonodavnom okviru i njegovoj implementaciji, sa osvrtom na primjenu Pravilnika u USK uz napomenu da se uz sva druga rješenja u pogledu osiguranja adekvatne radne snage fokus treba staviti na mlade i njihovo osposobljavanje i pripremu za tržište rada. Pitanje studentskog rada prema mišljenju panelista nije regulirano, te je preporuka da se ono regulira na federalnom nivou kao poseban zakon, a da se rješenja mogu kreirati i po ugledu na rješenja u regionu, koja reguliranju i pitanje rada učenika. U nedostatku radne snage angažiraju se i penzioneri, te su panelisti naglasili da je izmjenama Zakona sužen broj penzionera koji mogu raditi i primati mirovinu. Smatraju da to nije rješenje, odnosno da treba omogućiti rad penzionera i da ne treba obustavljati penzije bez obzira na to da li se radi o prijevremenoj ili punoj starosnoj mirovini.

U zaključku panela navedeno je da su osobe za invaliditetom, penzioneri i zapošljavanje studenata alternativa tržištu rada, ali da bi izvor trebao biti u novoj radnoj snazi, zapošljavanju stranaca, stvaranju uvjeta za zadržavanje postojeće radne snage i mladih ljudi, ulaganju u mlade kroz sustav obrazovanja i suradnju gospodarstva i obrazovnih ustanova, suradnji sa agencijama za zapošljavanje.

Kao uvod u drugu panel diskusiju prezentiran je zakonski okvir zapošljavanja stranaca u BiH od strane Huseina Terzića iz Agencije za rad i zapošljavanje BiH. U diskusiji na temu zapošljavanja stranih radnika u BiH govorili predstavnica Federalnog zavoda za zapošljavanje Azra Kapo, direktor kompanija ĆOSIĆPROMEX d.o.o Usora Mijo Ćosić, partner kompanije za dovođenje stranih radnika Jokić Invest d.o.o. Bojan Đokić, direktorica kompanije Nsoft Ana Sović, direktor agencije Spektar Miroslav Vukajlović i direktor kompanije Tisa komerc i predsjednik Udruženja Motrix Nagib Mujkić.

Fokus rasprave bila je izmjena zakona o strancima BiH koje su poslodavci sa razine Federacije BiH odavno uputili prema Vladi Federacije BiH a tiče se ukidanja kvote za zapošljavanje i liberalizacija radne snage, provođenje obaveznog testa tržišta rada za strane radnike prije nego dođu u BiH, uvođenje obveze entitetskih zavoda za zapošljavanje i Zavoda za zapošljavanje Brčko distrikta da donesu Odluku o deficitarnom zanimanju koja će biti izuzeta od obaveze testa tržišta rada i pozitivnog mišljenja zavoda kao i uvođenje mogućnosti privremenog boravka i rada bez radne dozvole uz prethodnu prijavu na rad strancima koji obavljaju poslove sektorskih zanimanja u poslovnim subjektima koji su registrirani izvoznici i koji ostvaruju izvoz preko 30% od ukupnog prihoda u cilju poticajnih mjera za rast izvoza.

Panelisti su naglasili da je zapošljavanje stranaca mjera koja neće dugoročno riješiti problem radne snage i da se pokuša vratiti domaća radna snaga koja je napustila BiH kao i zadržati postojeća kroz brojne mjere koje ne uključuju samo primanja nego i sve drugo što doprinosi ugodnom življenju u BiH. Upućen je poziv poslodavcima da budu jedinstvenog stava u traženju promjene s obzirom da bh. ekonomija bez privatnog sektora ne postoji, jedna je od poruka sa 9. Gospodarskog foruma općine Žepče.