Održana sjednica Upravnog odbora Udruženja poslodavaca FBiH
Na sjednici Upravnog odbora Udruženja poslodavaca FBiH, održanoj 26. oktobra 2022. godine, članovi su imenovali Snježanu Koepruner i Edina Ibrahimpašića za zamjenike predsjednika Upravnog odbora Udruženja.
Na sjednici je imenovan i Izvršni odbor u sastavu Adnan Smailbegović, Snježana Koepruner, Edin Ibrahimpašić, Nedžad Siočić, Nihad Imširović, Tomislav Majić i Edin Jabandžić.
Predsjednik Upravnog odbora Adnan Smailbegović izvijestio je članove o aktivnostima UPFBiH u vezi utvrđivanja cijene električne energije za 2023.godinu. Istakao je da je Udruženje uputilo Vladi FBiH zahtjev da u skladu sa Zakonom o električnoj energiji u FBiH što prije donese odluku kojom se rast cijene električne energije za privredna društva ograničava do 20 % za 2023. godinu, kao i zahtjev Vladi FBiH za održavanje sastanka sa Udruženjem poslodavaca FBiH o ovoj temi.
Članovi su pohvalili aktivnosti Udruženja i naglasili da je neophodno što prije donijeti ovu odluku kako bi ista bila na snazi od 01.01.2023., a privredni subjekti na vrijeme dobili i potpisali ugovore o snabdijevanju električnom energijom, što će im omogućiti neometan rad i proizvodnju. U okviru ove tačke dnevnog reda zaključeno je također da je potrebno što hitnije donijeti i Zakon o korištenju obnovljivih izvora energije. Sve veći broj poslodavaca okreće se proizvodnji električne energije za vlastite potrebe, ali i za prodaju-ustupanje viška proizvedene električne energije za tržište. Kako je ovaj zakon usvojen u formi nacrta na Zastupničkom domu PFBiH, zaključeno je da će Udruženje poslodavaca FBiH formirati radnu grupu koja će u kratkom roku pripremiti amandmane na Zakon o korištenju obnovljivih izvora energije, te da će se pokrenuti kampanja kako bi se insistiralo na što hitnijem usvajanju Zakona, skupa sa amandmanima Udruženja.
Članovi su raspravljali i o dokumentu Udruženja "Šta poslodavci očekuju od vlasti" koji sadrži prijedloge zakona, podzakonskih i provedbenih akata za sve nivoe vlasti u Bosni i Hercegovini u cilju poboljšanja poslovnog ambijenta i rasterećenja privrede. Dokument je prije početka izborne kampanje dostavljen svim političkim strankama koje su učestvovale na općim izborima u BiH.
Obzirom da je dokument veoma detaljan, sadrži brojne prijedloge izmjena propisa i dr., zaključeno je da će se prioriteti djelovanja Udruženja u narednom periodu, odnositi na smanjenje opterećenja rada, odnosno smanjenje iznosa doprinosa i poreza na dohodak i dobit, kao i oslobađanje od plaćanja doprinosa s ciljem povećanja plaća zaposlenih u realnom sektoru, liberalizacija zapošljavanja stranih radnika i ukidanje kvota za deficitarna zanimanja, plaćanje PDV-a po naplati fakture, usvajanje Zakona o zdravstvenom osiguranju, uvođenje dualnog obrazovanja, donošenje izmjena i dopuna Zakona o javnim nabavkama, smanjenje parafiskalnih nameta, minimalna plaća i regulisanje oblasti energetike.
Istaknuto je da će Udruženje, po formiranju vlasti u Federaciji BiH, tražiti sastanak sa Vladom kako bi se promptno predstavio document "Šta poslodavci očekuju od vlasti” i prioriteti u tom smislu.
U nastavku sjednice članovi su obaviješteni i o statusu kolektivnog pregovaranja. U toku su pregovori za potpisivanje osam kolektivnih ugovora od koji su za dva već postignuti sporazumi te se očekuje da će se isti potpisati početkom narednog mjeseca, a imenovan je i pregovarački tim za vođenje pregovora i zaključivanje Kolektivnog ugovora za djelatnost trgovine.
Na sjednici su imenovani i predstavnici UPFBiH u radne grupe u okviru Projekta IDA (Inkluzivna dekarbonizacija) koji ima za cilj uvođenje mehanizma pravedne tranzicije ka nisko-karbonskoj ekonomiji, te za razgovore sa predstavnicima Svjestke banke, na temu prioriteta u realnom sektoru u FBiH.