Održana sjednica ESV-a FBiH
Ekonomsko-socijalno vijeće je na sjednici održanoj 02. jula raspravljalo o minimalnoj plaći u Federaciji. Na dnevnom redu je bio i niz prijedloga vezanih za ekonomsku krizu izazvanu pandemijom.
Predsjednik Udruženja poslodavaca Federacije BiH Adnan Smailbegović izjavio je u Sarajevu nakon sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritoriju FBiH da je postignut konsenzus o povećanju minimalne plate.
On je rekao da je načelno postignut dogovor da krajem mjeseca bude održan sljedeći sastanak Ekonomsko-socijalnog vijeća na kojem očekuju da će federalno Ministarstvo finansija pripremiti uredbu o minimalnoj plaći o kojoj bi diskutovali.
Smailbegović je naveo da su pominjane dvije cifre, 550 i 650 KM, te da je Sindikat predložio 70 posto prosječne plaće, što poslodavci smatraju da je previše.
On je dodao da je najviše rasprave na sjednici bilo u vezi sa metodologijom izračuna minimalne plaće.
Smailbegović je rekao da je postignut još jedan konsenzus, a to je da bi bilo idealno da budu promijenjeni zakoni o doprinosima i porezu na dohodak i da to bude paket, čime bi, kako je naveo, minimalna plaća mogla ići prema gore, a da opterećenja, doprinosi i ostalo ne rastu značajno.
On je naveo da su Vladi predložili da razmotri mogućnost vraćanje stanja prirodne nesreće da bi ponovo bio aktiviran "korona zakon" i stavljen u funkciju pomoći privredi.
Smailbegović je istakao da je to predloženo uzimajući u obzir trenutnu ekonomsku i situaciju sa virusom korona, kao i da budžetska sredstva predviđena "korona zakonom", od nekih 450 miliona KM, neće biti znatno korištena.
"Puno manje radnika je ušlo u prava nego što je bio proračun, dakle 450 miliona je u budžetu, a procjena je da će 130 miliona biti iskorišteno za tri mjeseca. To se može tumačiti na način da je privreda nešto bolja nego što se očekivalo, a sa druge strane da zakon nije obuhvatio sve koje je trebalo da obuhvati", smatra Smailbegović.
Predstavnik delegacije sindikata u Ekonomsko-socijalnom vijeću Mevludin Bektić rekao je da će i njihov prijedlog metodologije izračuna minimalne plate razmatrati nadležno ministarstvo, te da očekuju narednu sjednicu Vijeća gdje će iskazati namjeru da podignu konačnu cijenu rada.
Ekonomsko-socijalno vijeće FBiH je, kako je rekao predsjednik Edhem Biber, zaključio da se metodologija za usklađivanje najniže plaće, koju su danas razmatrali, uputi sa primjedbama poslodavaca i sindikata prema Ministarstvu finansija da bi se sačinila određena uredba koja će regulisati najnižu plaću u BiH.
Biber je dodao da je zaključeno da bude upućena molba medijima, poslodavcima i svima ostalima u vezi sa objavljivanjem imena firmi u kojima je virus korona uzeo nekog maha, jer poslodavci i kada se situacija sanira, imaju problema kada je riječ o poslovanju.