Održana Prva konferencija o trgovini
Udruženje poslodavaca u FBiH i Federalno ministarstvo trgovine organizovalo je Prvu konferenciju o trgovini koja je okupila predstavnike vlasti, relevantnih institucija, sindikata, akademske zajednice, poslodavce iz oblasti trgovine i druge stručnjake zainteresirane za budućnost trgovine.
Učesnici su razgovarali o tržištu radne snage, te mogućim mehanizmima rješavanja problema nedostatka radne snage u oblasti trgovine, zatim o inspekcijskom nadzoru, kao i unapređenju trgovinskog sektora u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Federalni ministar trgovine Amir Hasičević poručio je da je trgovina jedna od važnijih privrednih grana ekonomije Federacije BiH koja broji 7.700 privrednih društava i ostvaruje godišnji prihod u iznosu od 32 milijarde KM, što predstavlja 46 posto ukupnih prihoda u Federaciji BiH. U oblasti trgovine zaposleno je više od 86.000 radnika.
Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović kazao je kako je partnerski dijalog koji je iniciralo Federalno ministarstvo trgovine na čelu sa ministrom Hasičevićem jedini ispravan put u uređenju određenih oblasti poput trgovine, što je polučilo i prve rezultate, a to je usvajanje Zakona o unutrašnjoj trgovini koji omogućava modernizaciju trgovine i usklađenost sa EU standardima.
Konferencija je okupila sve zainteresovane strane u procesu reforme ovog sektora kako bi se došlo do kvalitetnih rješenja, što je uspješni model u procesu kreiranja i donošenja zakona i regulisanja cjelokupnog sektora trgovine.
Samir Kurtović je, u ime Saveza samostalnih sindikata BiH, rekao da je ovo dobar način vođenja dijaloga između socijalnih partnera. Cilj tog sindikata, kako je istakao, jeste da zaštiti i poboljša status svih radnika, te da se saradnja nastavi i ubuduće.
Kada je riječ o Zakonu o unutrašnjoj trgovini koji je ovih dana stupio na snagu i među ostalim tretira i pitanje neradne nedjelje za trgovce, ministar Hasičević je rekao da prve informacije sa terena govore da nije bilo velikih i značajnih kršenja odredbi tog zakona.
Direktorica Federalne uprave za inspekcijske poslove Ivana Prvulović u panelu posvećenom inspekcijskom nadzoru kazala je kako je na primjeru kontrole poštivanja Zakona o unutrašnjoj trgovine koji je stupio na snagu 14.11.2024. godine inspekcija pokazala da je dobro organizovana, da zajedničkim djelovanjem federalnih i kantonalnih inspektora mogu odgovoriti svim zahtjevima.
Prvulović je ocijenila da je prilikom provjere provedbe člana 18. ZUT-a koji se odnose na neradnu nedjelju utvrđeno da je zanemarivo mali broj trgovaca koji nisu poštovali ovaj član Zakona, te da se provjere nastavljaju kontinuirano.
Navela je da inspekcijski nadzor predstavlja ključni nadzorni mehanizam sistema u praćenju stanja u različitim resornim oblastima, pa tako i stanja unutrašnje trgovine, a da je metod neposrednog uvida u poslovanje i postupanje poslovnih subjekata izvor i baza informacija za usmjereno unapređenje regulatornog i zakonodavnog okvira.
Učesnici konferencije govorili su i o tržištu radne snage, te mogućim mehanizmima rješavanja problema nedostatka radne snage u oblasti trgovine.
Razmatrani su modeli susjednih i zemalja EU koji uvoze radnu snagu iz drugih država.
Dok susjedne zemlje u prosjeku imaju oko 100.000 inostranih radnika za određena zanimanja gdje je veliki deficit, u Bosni i Hercegovini zbog dugotrajnih procedura i komplikovanih pravila na dozvolu za rad za jednog radnika iz inostranstva moraju čekati oko devet mjeseci.
Sudionici su zaključili i da predstoji daljnji rad na pripremi tri važna zakona. Nakon stupanja na snagu Zakona o unutrašnjoj trgovini, rekao je direktor Udruženja poslodavaca FBiH Mario Nenadić, predstoji rad na pripremi Zakona o e-trgovini, o Zastiti potrošača, a Zakon o kontroli cijena već je upućen u proceduru i očekuje se skoro usvajanje.