Udruženje poslodavaca Federacije BiH
Tel. +387 33 552 460
Fax. +387 33 552 461

Inicijativa UPFBiH za donošenje Programa mjera za očuvanje radnih mjesta

Inicijativa UPFBiH za donošenje Programa mjera za očuvanje radnih mjesta
Udruženje poslodavaca FBiH uputilo je Federalnom zavodu za zapošljavanje inicijativu za donošenje Programa mjera za očuvanje radnih mjesta s ciljem očuvanja radnih mjesta kod poslodavaca kojima je zbog pandemije korona virusa (COVID 19) narušena privredna aktivnost.

Naime, u inicijativi se traži donošenje Programa mjera za očuvanje radnih mjesta koji podrazumijeva isplatu naknade u visini minimalne plaće radnicima.

Korisnici Programa bili bi poslodavci registrirani u Federaciji BiH kod kojih je zbog negativnih ekonomskih posljedica izazvanih korona virusom došlo do pada broja zaposlenih u periodu od 16.03.2020. godine do 01.05.2020. godine, a Program bi se odnosio na nezaposlene osobe koje su se zbog otkaza u periodu 16.03.2020. godine do 01.05.2020. godine prijavile na evidenciju kantonalnih službi za zapošljavanje u FBiH i na osnovu prijave ostvarile pravo na novčanu naknadu.

Program bi započeo sa realizacijom od 01.06.2020. godine i primjenjivao bi se do kraja 2020. godine.

Donošenje Programa, koji je predložio Udruženje, je u interesu radnika, poslodavaca, ali i Federalnog zavoda za zapošljavanje, a rezultirat će vraćanjem otpuštenih radnika na posao, sprečavanjem davanja novih otkaza, očuvanjem opstanka mnogih kompanija u FBiH i nastavak nesmetanog obavljanja privrednih aktivnosti. Naime, prema Zakonu o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba („Službene novine FBiH", broj: 41/01, 22/05, 9/08) nezaposlena osoba ima pravo na novčanu naknadu po prestanku radnog odnosa. Visina novčane naknade je 40% prosječne neto plaće u FBiH što je otprilike oko 400 KM. Obzirom da već postoji obaveza isplate novčane naknade, prijedlog Udruženja je da se novčana naknada preusmjeri poslodavcima koji bi vratili otpuštene radnike na posao. Minimalna plaća je oko 406 KM, tako da ne postoji znatna razlika između naknade i onoga što Udruženje predlaže.

Ovim bi se radnici skinuli sa tereta države. Radnici po osnovu  prijave na evidenciju službe za zapošljavanje ostvaruju pravo na zdravstveno osiguranje, kartu za prevoz i na novčanu naknadu. Ukoliko bi se prihvatio prijedlog Udruženja radnik bi se ponovo zaposlio kod poslodavca, a Zavod bi samo jedan određeni vremenski period subvencionirao minimalnu plaću. Nakon proteka tog perioda, a ujedno i po prestanku vanrednih okolnosti, poslodavci bi svoje poslovanje vraćali u normalne tokove, nastavili svoje privredne aktivnosti i ponovo stekli uslove za isplatu plaća i ostalih obaveza prema radnicima. Dakle, radnici bi ostali kod poslodavaca i ne bi bili na teretu države, odnosno sve doprinose bi uplaćivao poslodavac. U suprotnom, ostaje pitanje kada bi osobe koje su dobile otkaze ponovo pronašle posao i koliko bi trajao njihov boravak na evidenciji službi za zapošljavanje.