Udruženje poslodavaca Federacije BiH
Tel. +387 33 552 460
Fax. +387 33 552 461

Informacija o zaključcima o raspodjeli i korištenju sredstava Stabilizacijskog fonda FBiH

Informacija o zaključcima o raspodjeli i korištenju sredstava Stabilizacijskog fonda FBiH
Udruženje poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine obavještava članove da su na sastanku sa Koordinacionim odborom za stabilizaciju privrede i saniranje posljedica pandemije koronavirusa u FBiH, uz sugestije i na inicijativu UPFBiH usaglašeni određeni zaključci s ciljem pomoći privredi.

Utrošak sredstava iz stabilizacijskog fonda u iznosu od 500 miliona KM koristit će se za uplatu doprinosa na isplaćene plaće za sve kompanije u FBiH, uključujući i obrtnike (osim finansijskih institucija), koje moraju kumulativno ispuniti dva kriterija. Prvi kriterije je ukoliko pad prometa u martu iznosi 25 posto i više u odnosu na prosjek januar i februar 2020. godinu, a drugi kriterij je maksimalni broj otpuštenih radnika, bez obzira da li se radi o ugovoru o radu na određeno ili neodređeno vrijeme - za velika preduzeća deset posto, za srednja preduzeća 15 posto, a za mala i mikro preduzeća 20 posto.

Da bi mogla koristiti sredstva stabilizacijskog fonda, kompanija koja kumulativno ispunjava ove kriterije ne smije imati neplaćenih doprinosa iz ranijeg perioda, odnosno, mora imati izmirene doprinose za raniji period.  

Iz stabilizacijskog fonda će biti sufinansirani kantonalni zavodi za zapošljavanje, kako bi se osigurale naknade za radnike koji ostanu bez posla, u skladu sa važećim propisima. Vlada FBiH će kantonalnim i općinskim nivoima dati preporuke da u rebalansima budžeta u periodu dok traje stanje nesreća ne planiraju, niti naplaćuju parafiskalne namete. Dogovoreno je pomjeranje roka plaćanja akontacije za porez na dobit za naredni period.

Također, u pripremi je donošenje tzv. Korona zakona koji će biti temporalnog karaktera. Navedeni zakon će derogirati članove iz svih drugih zakona kako bi se omogućilo da se navedene mjere provedu, kao i mjere smanjenja plaća u javnom sektoru o čijim principima i detaljima nije razgovarano.

Udruženje je ovu informaciju uputilo članovima UO UPFBiH na izjašnjavanje i tražilo sugestije na predložene mjere.

Udruženje je mišljenja da navedne mjere predstavljaju ispunjenje minimuma zahtjeva UPFBiH, te podsjeća da se radi o trećem prijedlogu mjera koje usvaja Vlada FBiH, uvijek uz značajan pritisak UPFBiH. Činjenica je da svaki novi paket mjera koji Vlada FBiH usvoji jeste bolji od prethodnog, ali još uvijek je nedostatan. Udružnje podsjeća da je upravo na insistranje UPFBiH, Vlada FBiH formirala stabilizacijski fond i naložila Agenciji za bankarstvo FBiH uvođenje morotorija.

Zbog svega navedenog UPFBiH nastavlja insistirati na hitnom usvajanju mjera koje je Udruženje predložilo, a odnose se na hitno potpisivanje Privremenog socijalnog sporazuma sa Vladom i sindikatom, kojim će se tokom njegovog trajanja zabraniti otpuštanje radnika, uvesti institut čekanja, regulirati pitanje godišnjih odmora uposlenika, regulirati rad od kuće uposlenika, smanjiti plaće onima za čijim radom privremeno ne postoji potreba, ali ne manje od minimalne plaće te smanjiti plaće u javnom sektoru 20 posto, kao i regulirati obaveza poslodavca da isplati plaće u dogovorenom iznos u i precizno definirati refundiranje dijela plaće od strane države i sl. Ukoliko sindikat ne pristane na potpisivanje Privremenog socijalnog sporazuma, u tom slučaju treba donijeti lex specialis kojim se trebaju regulirati ova pitanja.

UPFBIH traži  hitno usvajanje rebalansa budžeta na nivou FBiH, kantona, općina i gradova i sav prihod, osim neophodnog za funkcioniranje sistema, preusmjeriti na sprečavanje širenja zaraze, socijalnu i zdravstvenu sigurnost građana, te očuvanje ekonomije.

Također, za sve radnike koji su izgubili posao zbog odluka institucija sistema (zabrana rada, zabrana kretanja, zabrana prevoza i sl.) da refundaciju plaća obezbjedi država, na nivou koji je donio takve odluke. Pravna i fizička lica, koja to zatraže, osloboditi plaćanja svih poreza i doprinosa. Nakon perioda važenja odluke otpisati onaj dio tih potraživanja proporcionalno smanjenju naplate potraživanja, a preostali dio naplatiti u 60 mjesečnih rata, bez kamate.

UPFBiH će insistirati kod Agencije za bankarstvo i banaka da napuste autističan pristup i omoguće moratorij svima koji to zatraže, u protivnom Federacija i kantoni trebaju otkupiti te kredite i regulirsati način njihove otplate, po prestanku krize-

Podsjećamo, zahtjevima UPFBiH traži privremeno odgađanje rokova plaćanja direktnih poreza, akontacija poreza i parafiskalnih nameta, kao i ukidanje i smanjenje troškova najma poslovnih prostora u vlasništvu države.

UPFBiH zahtijeva i prekid izvršnih postupak i postupaka prinudne naplate za fizička i pravna lica, kao i da prestane naplata komunalnih usluga za fizička i pravna lica, a po prestanku krize pristupiti rješavanju pitanja nenaplaćenih potraživanja.